Domů > Zpravodaj > Ročník 2005 > Zpravodaj 05/2005 – červen

Zpravodaj 05/2005 – červen

Milí Příbramáci,

červnové číslo věnujeme dětem, protože se blíží konec školního roku a dlouho vytoužené prázdniny klepou na dveře. V pátek 3.6.2005 se zrealizoval nápad ředitelky místní ZŠ Dany Křížové, aby si žáčci zapamatovali školu taky trochu jinak – opékání špekáčků, diskotéka a přenocování ve školní budově!!! Bylo to zároveň i rozloučení s páťáky, kteří odchází na zastáveckou školu. Děti svoje dojmy popsaly v krátkých fejetonech. Zdá se, že z některých dětí rostou spisovatelé nebo aspoň místní kronikáři. Aby se dostalo na všechny, zpracovali jsme jejich zážitky formou autentické reportáže:

(rb, ju)

 

NOC VE ŠKOLE

V pátek 3.6.2005 jsme přespali ve škole (Eliška M.). V 6 hodin večer jsme měli sraz před školou, pak jsme šli na školkové hřiště. Já jsem si tam vzala plyšáka, spacák, karimatku, deku a batoh (Petra P.). Věci jsem si dala do školy a šla jsem na hřiště (Katka P.). Následovalo opékání špekáčků (Jakub P.). Opékali jsme párky na školkovém hřišti (Tereza S.). Já jsem si opekl dva, ale ten druhý jsem už nemohl a tak jsem ho dal Betyně pana Trtílka (Jakub C.). Pavel , Peťa a já (Eva T.) jsme hodili jedné paní špekáček do zahrady, protože nám už vůbec nechutnal. Hráli jsme si v písku na bojovníky, pak jsme hráli hoňku (Michal V.).

V 8 hodin jsme šli do školy a nachystali se na spaní (Nikola K.). Holky si ustlaly na zemi ve vedlejší třídě (Jakub P.). Uklidili jsme v naší třídě lavice, zatáhli rolety (Tomáš B.). Kuba přinesl rádio a pustil ho (Jakub C.). Namalovaly jsme se a šly tancovat. Kluci se taky nechali trochu namalovat a pak jsme na ně volaly holčičím jménem (Eliška M.). Ze začátku jsme tam seděli a potom začali tancovat (Petra P.). Nejdřív jsme tancovali na rychlé písničky a pak na pomalé (Michal V.). Chvilku jsem tam byla s Luckou a pak jsme šli do naší třídy. Za chvilku pro nás přišli kluci a pozvali nás k nim a tam jsme ještě tancovali (Nikola K.). Až se setmělo, tancovali jsme ploužáky, někteří tancovali i v pyžamu (Tomáš B.). A byla diskotéka, já s Peťou jsme se samozřejmě bavily až, až, tancovaly jsme s klukama ploužáky a podobně. Já jsem tancovala s Tomášem a Lukášem (Tereza S.). Já jsem tancovala s Michalem (Jitka V.). Byla velká sranda, pořád jsme měnili písničky, rádio pořád křičelo (Tomáš B.). Jo a ještě něco : Na diskotéce jsem si nafoukli rukavice, aby jsme se zabavili (Petra P.). Večer jsme ještě hráli karty (Eliška M.).

Děťátko

O 21,45 jsme si šli na záchod vyčistit zuby a potom jsme šli spát (Katka P.). Paní učitelka Hlavoňková spala s námi ve třídě a paní učitelka Špačková spala ve vedlejší třídě s klukama (Nikola K.). Já a Peťa jsme se pořád až do dvanácti hodin řehtaly a samozřejmě že paní Hlavoňková nás furt okřikovala, ať nerušíme, ale my jsme neposlechly a řehtaly se dál (Eva T.). Strašili jsme holky ve spacácích (Lukáš N.). O půlnoci jsme se báli všelijakých obrázků (Michal V.). Já jsem se přestěhoval na postel, protože se mně špatně leželo (Jakub C.). Paní Hlavoňková nás hlídala, že jsme nemohli jít s klukama na noční diskotéku (Tereza K.). Šli jsme spát, ale nespali jsme, pořád jsme se bavili. A pak jsme se chystali za holkama na chodbu, ale paní učitelka nám to zkazila (Michal V.). Chtěli jsme jít na chodbu hrát karty. Řekli jsme si: „Hoši jdeme!“ a paní učitelka nám odpověděla: „Kluci vy ještě nespíte?“ (Tomáš B.). Byli jsme dlouho vzhůru, usnuli jsme kolem 1 hodiny (Katka P.).

Vstávali jsme v 6 hodin (Tereza S.). Moc dobře jsem se nevyspala, protože jsem zvyklá spát dýl, jak ve škole (Eliška M.). Asi o půl sedmé jsme šli vzbudit paní Špačkovou a ta spala jako zabitá, ale nakonec jsme ji vzbudili. Potom jsme se šli převléct a před snídaní jsme měli menší diskotéku (Tereza K.). Kluci hráli hry na počítači (Katka P.). Hráli jsme karty, ale potom jsme to museli rychle dohrát a pak jsme se šli nasnídat (Lucie H.). Na snídani jsme měli koláč a loupák, na pití jsme měli čaj (Jitka V.). Snídaně byla dobrá (Petra P.). Potom jsme šli pro spacáky a šli jsme domů (Lukáš N.).

Bylo to super (Jakub C.). Sice už tu nebudu příští rok, ale tenhle rok tu byl nejlepší (Tereza K.). To je už úplně všechno a byl to ten nejlepší den v životě (Eva T.). A na závěr shrnutí od Pavla Ž.: Byli jsme venku opékat buřty, proto jsme šli do školy. Tam jsme měli diskotéku do 10 hodin a pak jsme šli spát.

Obrázek nakreslila Nikola K.

NECKIÁDA

V neděli 19.6. pořádal Dům dětí a mládeže Zastávka na „Příbramáku“ Neckiádu, aneb závody netradičních plavidel. Závodilo celkem šest lodí a takhle se umístily: 1. Bobík, 2. Čuníci, 3. Pet-kabriolet. Mohli jste si prohlédnout modely lodí a případně si s nimi zajezdit. Akci zpestřila premiéra pohádky Jak jel Rumcajs na dovolenou, která byla zakončena ohňostrojem. Celý program provázela svou hudbou skupina Tremolo.

(uj)

ČERVEN – MĚSÍC MYSLIVOSTI

Jako každý rok si i letos připomínáme měsíc červen jako měsíc myslivosti. Proč tomu tak je? Měsíc červen je měsícem nového zrodu života v přírodě. Rodí se nejvíce mláďat v roce. Je ovšem několik faktorů, které toto důležité dění v přírodě ovlivňují. Mimo počasí, které ovlivnit nemůžeme a které někdy tvrdým způsobem dokáže do tohoto dění zasáhnout, je tu další důležitý faktor, který můžeme my, lidé, velice ovlivnit. Je to hlavně klid a co nejmenší pohyb v přírodě. Choďme pouze po cestách, nehlučme a chovejme se tiše. Nepouštějme psy volně pobíhat nejen v lese ale i na loukách. A pokud již narazíme na malé srnče, v žádném případě je nehlaďme a ani se ho nedotýkejme. Úplně nejlepší je urychleně takové místo opustit. Srnče je opuštěné jen zdánlivě. Srna se u něho pouze nezdržuje, aby svou přítomností a pachem nepřivábila šelmy. Srna se lidského pachu panicky bojí a pokud se ho dotkneme, téměř jistě ho opustí a malé srnče uhyne. A to by si snad nikdo nepřál.

 

Jen pro zajímavost. Asi jednu hodinu po narození srnče hledá a saje mateřské mléko. Asi po dvou hodinách jsou již srnčata schopna prvních krůčků. Po dvou týdnech po narození již doprovází matku na pastvu a po dvou měsících života se již začínají samy pást. I když jsou kojena ještě zhruba do listopadu. (pd)

 

DNY PÁLENÍ VĚTVÍ, SUCHÉHO LISTÍ A TRÁVY

Každý z nás potřebuje občas spálit nějaké ty suché zbytky ze zahrady. Při spalování vzniká kouř, a pokud je zrovna sezóna pálení, není den, kdy by se dalo sušit prádlo, kdy by se dalo větrat apod. Po vzoru okolních obcí bylo stanoveno, že dny pro pálení zahradního odpadu v Příbrami budou středa a sobota.

A malá rada na závěr: Buďte ohleduplní k ostatním občanů, i oni budou ohleduplní k vám: Ohníčky zapalujte co nejdál od obytných budov, za příznivého větru, dodržujte protipožární pravidla. Pálení komunálního odpadu je zakázané – na to jsou popelnice nebo igelitové pytle – vše odvezou popeláři! (um)

 

PRÁZDNINOVÉ VÝLETY S DDM ROSICE (TEL. 546412958)

Pátek 1. 7. 2005 – Moravské muzeum, Kapucíni – cena za dítě 200,- Kč

Pondělí 4. 7. 2005 – Stránská skála – cena za dítě 140,- Kč

Čtvrtek 7. 7. 2005 – Dětské muzeum, akvárium Stará radnice – cena 200,- Kč

Pátek 8. 7. 2005 – Hvězdárna, koupaliště Kraví hora – cena za dítě 230,- Kč

Pondělí 11. 7. 2005 – Rebušín – vlastní vaření, hry – cena za dítě 140,- Kč

Úterý 12. 7. 2005 – Hrad Veveří, jízda na parníku – cena za dítě 200,- Kč

Středa 13. 7. 2005 – Technické muzeum – cena za dítě 220,- Kč

Čtvrtek 14. 7. 2005 Rosice. Střelba ze vzduchovky, koupaliště. Cena za dítě 140,- Kč

Pátek 15. 7. 2005 – Špilberk – cena za dítě 190,- Kč

Ceny zahrnují: Výlety do Brna – jízdné, vstupné, doprovod, odměny

Rosice, Rebušín – jídlo, doprovod, vstupné, odměny

 

 

12.-13 7. Příměstský tábor s celodenními výlety - výlet na hrad Pernštejn - prohlídka hradu a okolí - pěší túra přírodou spojená s prohlídkou hradu Veveří, návštěva Brněnské přehrady, jízda parníkem a další skvělé zážitky. (590 Kč)

9.-22.7. Stananový tábor v Mitrově. Účastnický poplatek: 2 000,- Kč

16.-20.7. Příměstský tábor I. turnus

23.-27.7. Příměstský tábor II. turnus Pro všechny děti školního věku. Tábor spojený s výlety do okolí, koupáním, hrami a soutěžemi a dalšími aktivitami.

27.7.-5.8. Pobytový zájezd do Chorvatska

13.-22.8. Chatkový tábor se zaměřením na aerobik

31.8.-9.9. Pobytový zájezd do Chorvatska spojený se cvičením aerobiku.

 

Zajímavé akce pro děti o prázdninách pořádá i Dům dětí a mládeže Zastávka – informace na tel.: 546429035

 

 

PŘÍBRAMSKÉ HODE

Blíží se čas prázdnin, čas odpočinku. Přesto již dnes plánujeme, co se bude dít dál. První velkou poprázdninovou akcí jsou hody. Letos budou 17. a 18. září a měly by být ještě lepší, než loni. V sobotu se uskuteční zábava s kapelou paní Jelínkové z Brna, v neděli je pozvaná velice kvalitní dechová hudba Doubravěnka, která bude hrát celý den, včetně závěrečné taneční zábavy na návsi pod májí.

Srdečně zveme všechny milovníky této lidové tradice, aby se aktivně zapojili. Bližší informace podá Regina Blažková nebo Jitka Trávníčková. (jt)

Vtip, obrázek

HUMOR

Na školním výletě přespává třída přes víkend v tělocvičně. Učitel v pátek večer rozmístí slečny na jeden konec a chlapce na druhý, uprostřed nakreslí čáru a říká:"Za každé překročení této čáry účtuji deset korun!"A z davu chlapců se někdo ozve:"Můžu si koupit permanentku?"

 

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

V červnu se dožívá významného jubilea Stanislav Koudela (65), Stanislav Horák (65), Anna Svobodová (70), Marie Jandová (75) a Jan Křivánek (75). Blahopřejeme!

 

Dítě v kolíbce

VÍTÁNÍ OBČÁNKŮ

Tak se nám v dubnu narodilo poslední známé miminko (přesto doufáme, že už mezitím někde v Příbrami klíčí další život) a mohli jsme 19.6. uspořádat vítání občánků. Narodilo se nám jich od poslední slavnosti před rokem celkem 9: V roce 2004 Libor Kopečný, Martin Hájek, Denisa Brychtová a Lukáš Trtilek, v roce 2005 Gabriela Slabá, Karolína Limbergová, Kristýna Čalkovská, Dominik Doležel, Matyáš Čeléni. Po celý obřad byly všechny děti moc hodné, jakmile začaly zpívat a hrát žákyně místní školy pod vedením svých učitelek, Martínek Hájek se dal do zpěvu také. Přejeme rodičům, aby jim děti rostly k jejich radosti, k prospěchu celé společnosti a trochu sobecky doufáme, že také k prospěchu a rozvoji naší obce.

(rb)


Článek byl publikován 25.1.2006
Příbram na Moravě 33, 664 84
Tel.: 546 450 224
Email:
© 2011 Příbram na Moravě
Všechna práva vyhrazena
BitWave Consulting s.r.o