Domů > Zpravodaj > Ročník 2005 > Zpravodaj 04/2005 – květen

Zpravodaj 04/2005 – květen

Milí Příbramáci,

Tak nám začal Máj ten lásky čas, hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj. Věřím, že máte stejně krásné zážitky jako klasik a pokud ne, zbývá ještě víc než týden, aby jste všechno dohnali.

Začátek května je v Příbrami každoročně sváteční, plný oslav, a ne jinak tomu bylo i letos. Příbramští fotbalisti skvěle zorganizovali tradiční pálení čarodějnic, skupina Kaskadéři hrála velice příjemně, počasí bylo příznivé. Týden na to v sobotu se fotbalisti opět vytáhli, nachystali pro Příbramáky předpouťovou zábavu a v neděli nás pozvali na tradiční pouť. Menší účast lidí byla způsobena souběžně konanými poutěmi v Rapoticích a Stanovištích.

Nejvýznamnější událostí bylo bezesporu připomenutí 60. výročí osvobození naší obce od fašistické okupace a současně konec 2. světové války. K této události vyšlo speciální číslo Zpravodaje, kde byly připomenuty poslední okamžiky války, tak jak je zachytila kronika. Pamětníci této doby upozornili, že ve Zpravodaji byly chybně uvedena jména některých obětí. Všem se touto cestou omlouváme. Věříme, že Zpravodaj splnil svůj účel – připomněl krutost války a připomněl, že i v Příbrami byly oběti na životech.

 

ÚKLID OBCE

Počátek května byl zejména ve znamení úklidů před oslavami. Lidé se starali o okolí svých domů. Stranou nemohla zůstat ani naše kaple, a tak prošla kompletním úklidem, včetně umytí oken ve výškách. Hodně se sekala tráva na obecních prostranstvích – na návsi, za kaplí, kolem pomníků světových válek, na hřišti vedle školy. Na návsi byly instalovány koše na odpadky, aby se již nestávalo, že papírky létají všude možně. Po zimě byla vypuštěna požární nádrž a proběhlo její vyčištění, nyní se pomalu napouští. Přítok je malý pro tak velkou nádrž, a tak kvalita vody je horší, než je naše přání. Obecní úřad udělá vše, co je v silách obecního rozpočtu a brzy dojde i na čistící zařízení, které situaci vyřeší.

Před poutí se podařilo přesvědčit firmu, aby dokončila opravu pomníku z první světové války, a dodala čtyři okrasné květináče. Už byly osloveni příbramští znalci květin a tak květináče brzy rozkvetou.

 

ŠKOLNÍ HŘIŠTĚ

Při úklidu kolem školy se potvrdil žalostný stav oplocení hřiště, tedy bariéry, která chrání naše děti před provozem na silnici. Navíc zelená plocha žádá oživení. Děti si naplánovali ovál pro závody na koloběžkách a obnovení původního hřiště na volejbal a nohejbal. V minulosti obecní úřad několikrát opakovaně žádal různé instituce o dotaci na účely rekonstrukce dětského hřiště, vždy však bezúspěšně. Situace se však změnila – před 14 dny byl obecní úřad vyzván k dodání podkladů a vypadá to tak, že obec získá nezanedbatelnou sumu na opravu. Zásadní roli sehrál spolek Ekoregion 2020, kde je Příbram členem, a který sdružuje obce v dvacetikilometrovém okruhu kolem Jaderné elektrárny Dukovany. Snad se vše podaří a školní hřiště brzy zkrásní.

 

PÍSKOVIŠTĚ NA NÁVSI

Děti si čile hrají na skluzavce a houpačkách na návsi. Nově byl doplněn také písek do dětského pískoviště. Někdo namítne „No to to trvalo“, ovšem věc se má jinak. Český stát svazuje občany prostřednictvím stále přísnějších norem, nařízení, příkazů a tak se mnohdy stává, že jsou díky tomu například rušena bez náhrady dětská hřiště, která bez problémů sloužila celá léta. Obecní a městské úřady na nová hřiště podle nových nařízení prostě nemají. I příbramští zástupci obce určitou dobu váhali nad „problematickým“ pískovištěm. Nakonec však podlehli naléhání maminek a pískoviště se stalo další atrakcí pro děti. Blíží se slunečné dny a příbramské centrum láká k prožití příjemných letních chvil nejen děti, ale i jejich rodiče.

 

ZÁVODY CESTOVNÍCH VOZŮ

Fandy automobilismu jistě tento titulek zaujal. V těchto dnech se připravuje automobilový svátek, jehož součástí bude i Příbram. Jedná se o závod pojmenovaný Brněnská rallye ze seriálu Česko-moravského poháru cestovních vozů a přes Příbram se pojede rychlostní zkouška. Obec navštívil manager závodu p. Smolík, podle jehož slov je okolí Příbrami velice atraktivní pro automobilové závody, zejména díky členitosti trati a množství zatáček. Je plánováno, že slavnostní start proběhne na náměstí v Rosicích 10.9.2005. Ten samý den se pojedou tři kola rychlostních zkoušek. Jedna z nich bude startovaná v Popovicích, povede přes doubí do Příbrami a cíl bude u Horákovi hájenky. V den konání závodu bude omezen pohyb po hlavní silnici. Občané dostanou včas podrobné informace.

Bezpečnost budou zajišťovat profesionálové, kteří budou dohlížet nad celou tratí. O pomoc (za finanční odměnu) budou požádáni také místní, počítá se s fotbalisty, hasiči a dalšími dobrovolníky. Veškeré škody způsobené závodem na obecním nebo soukromém majetku hradí pojišťovna. K případnému lékařskému ošetření bude k dispozici sanitka a vrtulník. Obec je v kontaktu s organizátory závodu a dojednává podmínky.

Závod znamená pro občany jisté omezení, bude to však další zpestření života v obci a jistě přitáhne zájem i nemotoristů. Přijede i Česká televize. Předpokládá se, že závod se stane další příbramskou tradicí, dalším příbramským svátkem.

Ralley, ilustrační obrázek

Další i formace najdete na www.rallyesport.cz

 

TELEGRAFICKY ZE ZASTUPITELSTVA

  • Vodovod – Proběhlo první vodoprávní řízení vedené p. Ryškovou z Rosic. Vodoprávní povolení k další výstavbě bude začátkem srpna.
  • Prodejna – Nový majitel Včela Mor. Krumlov zaplatila za budovu a od 1.6. bude plně provozovat potraviny a rekonstruovat prodejnu.
  • Les – Na Zelené hoře je plánovaná další prořízka, dřevo bude nabídnuto občanům. Souběžně probíhá výsadba dubů a buků u mlýna.
  • Agrogas – Bylo zahájeno soudní řízení kvůli navracení peněz, které firma dluží obci za nedokončenou práci při stavbě plynovodu.
  • Osvětlení – Na účet obce přišla dotace 70tis. Kč. Jsou dolaďovány poslední drobnosti, např. připojení světla pod hřištěm na celonoční provoz.

BEZDRÁTOVÝ INTERNET

V minulém čísle jste již byli informováni o záměru firmy PRESDAT zavést do Příbrami bezdrátový rychlý internet pomocí technologie WiFi. Následovalo roznášení letáků z anketou kvůli průzkumu zájmu, nyní dostáváte podrobnější informace formou přílohy Zpravodaje. Akce je podmíněna minimálním počtem zájemců – 20. Pokud jich bude více, bude internet rychlejší. Kdo zvažuje nabídku, nechť se přihlásí na Obecním úřadě do 23.5.2005. Následně proběhne informativní schůzka se zájemci, kde budou také zodpovězeny vaše dotazy.

 

Taneční skupina Argaiv

TANEČNÍ SKUPINA ARGAIV

16.4.2005 se konala v BOBY centru taneční soutěž Magický region 2005, na který se přihlásil také příbramský Argaiv. Konkurence byla veliká, přesto se děvčata vůbec neztratila a perfektně nás reprezentovala. Komentátor Petr Lesák uváděl taneční skupiny z Ostravy, Brna, Prahy a mezi nimi byla i Příbram na Moravě!

Holky jen tak dál!

Více na www.mfg.cz a www.argaiv.unas.cz

 

 

 

 

 

HUMOR

Hlasatel v televizních novinách: "Vážení diváci. Mám pro vás dvě zprávy. Jednu dobrou a jednu špatnou. Ta špatná je, že dva poslanci parlamentu onemocněli nemocí šílených krav. Ta dobrá je, že bude muset být utraceno celé stádo!

ornament

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

V květnu se dožívá významného jubilea Alena Nekudová (50), Františka Čechová (85). Blahopřejeme!


Článek byl publikován 27.1.2006
Příbram na Moravě 33, 664 84
Tel.: 546 450 224
Email:
© 2011 Příbram na Moravě
Všechna práva vyhrazena
BitWave Consulting s.r.o