Domů > Zpravodaj > Ročník 2004 > Zpravodaj 05/2004 – květen

Zpravodaj 05/2004 – květen

Ornament

Milí Příbramáci,

máme radost, že výstava starých kronik o pouti vyvolala tak příznivé ohlasy. Kroniky si prohlédlo asi 150 až 200 občanů. Snad každý nahlédl do nejstarších záznamů napsaných v roce 1924, které popisovaly příbramské dějiny z období kolem roku 1920. Ještě starší údaje, z konce 19. století, se daly vyčíst ze školní kroniky. Zajímavé byly také staré fotografie, návštěvníci se v nich snažili najít své známé a rodinné příslušníky a ukázat jejich tváře mladší generaci. Kroniky nechal obecní úřad vypálit na CD, aby zůstaly každému přístupné přímo v Příbrami. Počítáme s tím, že z nich budeme čerpat i pro historické články ve Zpravodaji.

Ke Zpravodaji máme ještě jednu vysvětlující poznámku. Dostáváte ho zdarma, ti kdo píší do něj články, dělají to ve svém volném čase a nepobírají za to žádné honoráře. Vychází v malém nákladu, tisk zajišťuje sponzorsky z dobré vůle firma Desmond. Za roznášení také není nikdo placený a nevyužíváme služeb pošty. Proto se, prosím, spokojte s tím, že dostáváte jeden do domu. Věřím tomu, že když v jednom domě žijí dvě rodiny, mohou také prokázat trochu dobré vůle a Zpravodaj si půjčovat. Děkujeme za pochopení.

(ju)

 

ZPRÁVY ZE ZASTUPITELSTVA

Připravujeme druhou etapu výstavby obecního vodovodu. Starosta vyřídil majetkoprávní připomínky k trase vodovodu, vlastníci pozemků dali souhlas s vedením potrubí. Jedná se o dvě smyčky – první přes ulici Na zámečku (kolem Grégrových) a druhá v Dědině od p. Dvořákové, kolem Vonešových k Šimkům. Během června by měla firma AP Invest zpracovat projekt a v létě pak začne realizace firmami VAS a Kříž. V rozpočtu se na celou akci počítá s částkou 200000 Kč.

Průběžně probíhají v obci různé úpravy a čištění. Čistila se požární nádrž. K výročí osvobození po 2. světové válce byl pěkně opraven pomníček, občané se postarali i o jeho výzdobu. Pomník padlých v 1. světové válce je vyčištěn a opraveny nápisy. Bude se pokračovat s úpravami v jeho okolí, dokončeny zatím nejsou opravy památníku odchodu napoleonovských vojsk. Je potřeba dát hezčí vzhled naší návsi, zatím počítáme s vysetím trávy a zabráněním vjezdu vozidel.

Řešil se nález dvou pytlů plných odpadků za vesnicí u křížku rodiny Hradeckých. Už by snad každý občan mohl vědět, že postaví-li uzavřené pytle k popelnici, popeláři je odvezou. Likvidace na řízené skládce je ekologičtější a jednodušší, protože pytle opravdu stačí postavit před dům a nemusíte je vláčet po polních cestách a hledat jim úkryt. Okolí Příbrami je naším domovem, kde odpočíváme, procházíme se, sportujeme, děti si hrají. Doma si nikdo v obýváku za křeslo nebo v dětském pokoji asi odpadky neschovává. Nedělejte to proto ani venku.

(tr, ju)

 

PROBLÉMY SE PSY

V březnovém Zpravodaji jsme vás obecně informovali o množících se případech v naší obci, kdy nezvládnutelný pes zapříčinil problémy, či dokonce zranění.

Volně pobíhající psi, zvláště bojových (ale i jiných) plemen a bez náhubků, jsou stále důkazem laxního přístupu jejich majitelů k našim obecním výzvám: uhlídat si svého psího miláčka. Poněvadž na obecní úřad došly dvě konkrétní písemné stížnosti, rozhodl jsem se veřejně vás seznámit s důsledky chování nezvládnutelného psa.

Počátkem roku došlo k napadení p. Jana Pokorného volně pobíhajícím psem, jehož majitelem je p. Jiří Foral. Pes, přestože měl náhubek, p. Pokornému způsobil pád a vážné zranění pravé nohy. Toto zranění si vyžádalo operační zákrok a může mít i trvalé následky. Případ bude řešen trestním oznámením. Vina je na majiteli – nezvládl svého psa.

Druhý případ se stal také v březnu, kdy vlčák, jehož majitelem je p. Michal Chupík, napadl psíka jorkšíra (majitelka p. Jana Smutná). Útok se odehrál na pozemku poškozené, jorkšírovi vlčák způsobil zranění, zákrok veterináře si vyžádal úhradu 2200 Kč. I tento případ, nedohodnou-li se výše uvedení na uspokojivém vyrovnání, bude mít dohru u trestní komise.

Vážení majitelé psích miláčků, dvě konkrétní nepříjemné události v jednom měsíci – není to k zamyšlení? Dokážeme být opravdovými pány, kteří zvládnou chování svého psa? Dělejme opravdu maximum, aby nedošlo k nejhoršímu.

(hj)

 

STAROSTI MALÝCH STAROSTŮ

Děti v naší základní škole dostaly slohový úkol - napiš, co bys udělal pro naší obec, aby byla čistší, krásnější, aby se nám tu žilo lépe. Z jejich námětů vybíráme:

 

Přála bych si, aby lidé nevyhazovali odpadky do lesa, do rybníka nebo do potoka. Byla bych moc ráda, kdyby byla čistá příroda – čisté potoky, lesy, rybníky a tak dále.

(Eva, 2. ročník)

 

Chtěla bych, aby tady bylo metro. Dál bych chtěla, aby tady bylo koupaliště a vyčištěný rybník. Chtěla bych, aby tady byla železniční stanice.

(Katka, 2. ročník)

 

Já bych si přál, aby tady bylo moře a žraloci, krokodýlové, orlové a upíři.

(Lukáš, 2. ročník)

 

Milý pane starosto v Příbrami, chtěl bych místo požární nádrže vybudovat koupaliště. Ve škole bych chtěl, aby byla tělocvična, a aby v obchodě prodávali hračky, aby tu byla koňská stáj. Chtěl bych, aby tu byla prodejna aut a motorek, aby byla na cestách asfaltka. Také aby tu bylo doskočiště a pěkná běhová dráha, aby se tu mohly konat Olympijské hry. Děkuji Vám, pane starosto, jestli něco z mých představ splníte.

(Tomáš, 3. ročník)

 

Kdybych byla starostkou, tak bych vyčistila nádrž a zakryla, aby tam zase neskákaly žáby. Chtěla bych, aby se u nás ve škole udělala tělocvična a posilovna a aby se opravila čekárna u Jednoty a na Brodku. Přeju si, aby se opravily silnice u Popovic, aby se u naší školy spravilo hřiště a udělalo květinářství. Dále aby se spravily pomníky, naše škola, aby lidi nepálili haluze, aby se tu udělala benzínka, velký obchod, restaurace, prodejna aut a motorek. Také aby se udělala motokrosová dráha. Přeju si, aby se neházely odpadky v lese a na vesnici.

(Tereza, 4. ročník)

 

Co bych si přála změnit v naší obci? Chtěla bych tu mít čistý les, rybník a nádrž. Lidé by měli víc jezdit na kole než autem a všichni by měli třídit odpad. Chtěla bych, aby lidé a děti nekouřili a aby nepálili plastové a jiné odpadky. Přála bych si, aby tu bylo dětské hřiště.

(Marie, 5. ročník)

Chtěla bych, aby se dalo koupat ve vyčištěné nádrži. Dál bych tady změnila dopravu . Mohla by tady být železniční stanice, metro a aby jezdily více autobusy. Autobusy by mohly jezdit ze Zastávky sem, z Příbrami do Popovic a dál. Poslední věc je, abyste tady udělali dětské hřiště.

(Radka, 5. ročník)

 

 

CO JE NOVÉHO VE ŠKOLE

Inlustrační obrázek

V pondělí 19. 4. se uskutečnila na naší škole brigáda na smirkování , nátěr lavic a úpravu okolí školy. Děkujeme všem rodičům a dětem za pomoc a materiální zajištění. V pátek 30. 4. jsme na školní zahradě "pálili čarodějnice". Děti si opékaly špekáčky a zúčastnily se připravených sportovních soutěží. Přišlo se podívat i několik rodičů. V dubnu také proběhla pěvecká soutěž "Příbramský kos". První místo obsadili Tereza Skálová a Lucie Hradecká (1. roč.) a Michal Volf (3. roč.).

11. 5. jsme uspořádali oslavu Dne matek. Okolí školy je vzorně vysečeno, opravují se ploty. O prázdninách se budou natírat houpačky na zahradě.

(zš)

 

Vtip

P. Vot

 

 

PRÁZDNINOVÁ NABÍDKA DOMU DĚTÍ ZASTÁVKA

1. Prázdninový týden výletů a zábavy:

12.7. koupání ve Zbýšově (30 Kč),

13.7. parníkem po Brněnské přehradě (150 Kč),

14.7. hry a soutěže a opékání špekáčků v DDM (20 Kč),

15.7. ZOO Jihlava (175 Kč),

16.7. zámek Náměšť a koupání v Rathanu (75 Kč).

 

2. Letní tábory

10.-17.7. Chorvatsko Pag, 3700 – 4200 Kč,

24.-31.7. Břeclav, 2500 Kč,

1.-7.8. keramický tábor v Zastávce, 2100 Kč,

14.-21.8. Jedovnice, 2450 Kč.

 

Zájemci se mohou hlásit na tel.: 546 429 035.

 

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

V květnu se dožívá významného životního jubilea Ludmila Rejtharová (65 let), Jiřina Hvězdová (55 let), František Horák (55 let), Pavel Brůža (50 let). Blahopřejeme!

 

HUMOR

Sedí rybář u řeky a čeká na záběr ryby. Přijde k němu děda, pozdraví a ptá se: „Berou, berou?“ „Neberou,“ odpoví rybář mrzutě. „Kdybyste něco chytil, tak mi řekněte. Já jsem kronikář a poslední ryba zde byla spatřena 10. června 1976!“


Zpravodaj vychází s laskavým přispěním firmy DESMOND (slabo a silnoproudé instalace a výškové práce), jejímž majitelem je Ing. Pavel Kříž


Článek byl publikován 28.1.2006
Příbram na Moravě 33, 664 84
Tel.: 546 450 224
Email:
© 2011 Příbram na Moravě
Všechna práva vyhrazena
BitWave Consulting s.r.o