Domů > Zpravodaj > Ročník 2004 > Zpravodaj 10/2004 – prosinec

Zpravodaj 10/2004 – prosinec

Ornament

Milí Příbramáci,

Základní škola a Mateřská škola Příbram pořádají v pátek 17.12.2004 v prostorách školy v 15:30 Vánoční besídku. Všichni diváci jsou vítáni.

Tentýž den v 17 h Vás Obecní úřad Příbram srdečně zve na malou předvánoční slavnost rozsvěcování stromečku, která se koná tradičně na návsi u kaple. Je připraven krátký kulturní program a občerstvení.

 

POVÍDÁNÍ O CUKROVÍ

Vánoční cukroví – to je lahůdka, která neodmyslitelně patří k vánočním svátkům. Když se kuchyní rozvoní vanilka, přijdou často maminkám a babičkám pomáhat i ti, co se o vaření celý rok nestarají. Pro děti má pečení příchuť tajemného rituálu, který musí být nutně vykonán, aby přišly toužebně očekávané vánoce. Navíc při vykrajování a zdobení je jim dovoleno pustit z uzdy svou výtvarnou fantazii. Těsto, krémy, čokoládu, oříšky a jiné dobrůtky s rozkoší ochutnávají malí i velcí.

V Příbrami máme jistě hodně šikovných cukrářek, já jsem si pro tenhle článek vybrala paní Sovkovou. Byla ochotná prozradit pár svých osvědčených receptů na zajímavé druhy vánočního cukroví.

Zručné hospodyňky by mohly zkusit následující recept.

 

Ořechoví šneci

14 dg hladké mouky, 14 dg másla, 2 žloutky, 20 dg kvasnic, 2 lžíce mléka

Náplň: 2 bílky, 15 dg moučkového cukru, 15 dg mletých ořechů

Kvasnice namočíme do vlažného mléka. Pak ze všech přísad zpracujeme těsto, vytvoříme bochánek, který rozdělíme na 4 stejné díly. Každý díl vyválíme na obdélníkový tenký pásek (zhruba 10 cm široký, 30 cm dlouhý). Náplň připravíme tak, že ušleháme bílky s cukrem a vmícháme ořechy. Rozdělíme ji rovnoměrně na 4 pásky a těsto s náplní pak opatrně svineme jako roládu (vzniknou 4 válečky dlouhé přibližně 30 cm). Válečky krájíme nití na plátky 1 cm silné (jde to lépe, když někdo pomáhá). Plátky klademe naplocho na plech vyložený pečícím papírem, jednotlivé kousky musí být aspoň 2 cm od sebe, protože pečením hodně nabudou. Pečeme (180–200 °C) dorůžova. Šnečci plasticky vystoupnou a vzniknou hezké ulity.

Další recept je jednoduchý na práci a nenáročný na suroviny.

 

Rohlíkové pusinky

3 bílky, 2 rohlíky, 10 dg moučkového cukru, 10 dg nasekaných ořechů

Bílky ušleháme, rohlíky nakrájíme nadrobno. Pak všechno smícháme a z hmoty tvoříme (např. lžičkou) malé hromádky a klademe je na vymaštěný, vysypaný plech (nebo na pečící papír). Pečeme (180–200 °C) dorůžova, spodky máčíme v čokoládě.

 

Třetí recept je pro změnu na nepečené cukroví.

Šuhajdy

Ořechová náplň: 12,5 dg 100% tuku, 35 dg moučkového cukru, 10 dg mletých ořechů, 0,5 dl rumu, 0,5 dl mléka.

Rozpustíme tuk s cukrem, přidáme ostatní přísady a vaříme 5 min ve vodní lázni.

Čokoládová náplň: 12,5 dg 100 % tuku, 25 dg ledových kaštanů (lze namíchat kaštany s čokoládou na vaření). Rozpustíme ve vodní lázni.

Plníme malé papírové košíčky: čokoládová vrstva, pak ořechová, nahoru znovu čokoládová, zdobíme oříškem nebo mandlí.

 

Zeptala jsem se paní Sovkové, jaké cukroví se chystalo na vánoce, když byla ještě malá holčička. Nejčastěji se v příbramských chalupách pekly pracny, linecké vykrajované pečivo, vanilkové rohlíčky, ale hlavně nikde nesměla chybět domácí vánočka. Hodně domácností nemělo ve starých časech váhu a hospodyňky musely umět odhadnout správná množství všeho, co se do těsta dávalo. Recepty a praktické zkušenosti se v rodinách předávaly z generace na generaci.

Sousedé se o svátcích navštěvovali a ochutnávali, co měli napečeno jinde. Paní Sovková vzpomíná, že nejvíce jí chutnaly křapáče, které pekla paní Sysová (Sysovi bydleli tenkrát v rohovém domku č.p. 74 naproti obecnímu úřadu). Křapáče se dělaly z šlehaného bílku, do kterého se dalo hodně cukru, aby vzniklo tužší těsto. Těsto se vyválelo, z něj se pak vykrajovaly různé tvary – hvězdičky, kolečka, srdíčka. Část těsta bývala obarvená dohněda kakaem. Tvary se pekly pomalu v mírně teplé troubě. Když vidím děti s chutí chroustat kostkový cukr, je mi jasné že křapáče musely mít u nich velký úspěch.

V dobách, kdy ještě nebyla televize, trávili lidé čas vánočních svátků vzájemnými návštěvami a povídáním. Bylo v tom určitě hodně srdečnosti, radosti a veselí. Zkusme letos na chvíli vypnout televizi a zajít potěšit babičku, dědečka, posedět u stolu s přáteli, ochutnat, jaké dobroty napekli u sousedů. Možná, že se pak na sebe a na svět budeme více usmívat.

(ju)

 

PŘÍBRAMSKÉ LESY

Katastr obce Příbram na Moravě má výměru necelých 1 300 ha. Z toho zhruba 800 ha zabírají lesy. 37,5 ha lesa patří obci. Hranice nám odborně vytyčil zástupce podniku Lesy ČR. Největší souvislá plocha (16,2 ha) obecního lesa se rozkládá pod Zelenou horou (v Občině) – od Blažkova křížku k silnici na Zastávku, kolem starého hřiště až téměř po lesní asfaltku za ním. Odtud se pás obecního lesa táhne jižně kolem studánky a starého lomu, kde kdysi bývala černá skládka odpadů, k potoku Habřina za zahrádkovou osadu V Tálku. Druhá největší plocha (4,2 ha) je na okraji Zaraženého lesa. Začíná výběžkem dotýkajícím se vlevo silnice Zastávka – Březina a odtud pokračují obecní pozemky jihozápadně v pásu dlouhém přibližně 500 a širokém 100 m. Obci patří dále lesík na pravém břehu potoka Habřiny mezi chatkami a mlýnem. Pod Doubím máme pás lesa na levém břehu Popovického potoka od silnice až za bývalou skládku odpadů. Malé, několika arové lesní parcely vlastníme nad intravilánem Zastávky u silnice na Vysoké Popovice, u Horákovy hájenky a u lomu v Mariánském údolí.

Stáří stromů v lese se pohybuje nejvíce od 10 do 90 let, malé plochy porostů jsou přestárlé, mají až 130 let. V druhové skladbě převládají smrky a borovice, doplňují je duby a modříny. Méně se v našich lesích vyskytují buky, jedle, habry. Údolí potoků lemují olše a jívy, jako plevel v lese rostou břízy a akáty.

Obecní úřad si na péči o lesy najal odborného lesního hospodáře p. Klusáka za Zbraslavi. Na jeho doporučení jsme nechali nedávno odtěžit 1 nákladní auto dřeva, což přineslo dobrý zisk obecní pokladně. Souběžně hospodář zajišťuje výsadbu mladých stromků na mýtinách, dolesňují se paseky a proluky. Na dolesnění proluky mezi chatami a mlýnem jsme získali výhodnou státní dotaci. Výsadba a péče o les probíhá v souladu s lesním plánem Lesů ČR. Řídí se moderními poznatky pěstování lesů, cílem je udržování rozmanité druhové a věkové struktury, aby les byl odolný vůči škůdcům a polomům.

(mu)

 

PÉČE O ZVĚŘ V ZIMĚ

Myslivecké sdružení Habřina Příbram na Moravě, které má v pronájmu lesní honitbu LČR a.s., je vedle Sokola a zahrádkářů jedním z mála funkčních a aktivních spolků v naší obci, přestože nepořádá žádnou viditelnou akci (zábava, ples). V současnosti má 13 členů včetně 2 hostů a hospodaří na 823 ha lesa.

Jeho činnost se zaměřuje na celoroční péči o zvěř, její pozorovaní, spolupráci se Státní veterinární správou např. při orální vakcinaci lišek proti vzteklině a samozřejmě také na lov, zvláště pak redukci početních stavů černé zvěře.

Zimní období je pro myslivce obzvlášť náročné. Častěji než jindy navštěvují krmelce a doplňují seno, letninu, dužnatá a jadrná krmiva, aby pomohli zvěři překonat období nouze. Na tomto místě bychom chtěli poděkovat ZŠ Zastávka, která pro nás každoročně organizuje sběr kaštanů.

Dále bych se chtěl na tomto místě zmínit, že pokud někdo vidí v zimním období krmelec, kde není „zakrmeno“ není to z toho důvodu, že by na něj bylo zapomenuto ale proto, že v blízkosti je mladá výsadba a Lesy ČR zakázaly v takové lokalitě přikrmovat zvěř.

Na závěr našeho krátkého článku bych chtěl za Myslivecké sdružení Příbram popřát našim občanům klidné svátky a hodně úspěchů v novém roce 2005.

(pd)

 

Meda beda

 

 

 

 

 

PŘEJEME RADOSTNÉ A POKLIDNÉ PROŽITÍ VÁNOČNÍCH SVÁTKŮ, HODNĚ ŠTĚSTÍ, ZDRAVÍ A ÚSPĚCHŮ V ROCE 2005

 

 

 

 

 

 

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

V prosinci se dožívá životního jubilea Jan Truhlář (70 let), Věra Dittrichová (80 let). Blahopřejeme!

Ornament

 

HUMOR

Jenda píše Ježíškovi: Ježíšku, protože mám malé kapesné, potřebuji pod stromeček trumpetu, bubínek a vodní pistoli. Dědeček mi dá peníze, abych netroubil, starší sestra, abych nebubnoval, když se učí a starší bratr, abych ho pořád nepoléval vodou.

Vtip

Zpravodaj vychází s laskavým přispěním firmy DESMOND (slabo a silnoproudé instalace a výškové práce), jejímž majitelem je Ing. Pavel Kříž


Článek byl publikován 28.1.2006
Příbram na Moravě 33, 664 84
Tel.: 546 450 224
Email:
© 2011 Příbram na Moravě
Všechna práva vyhrazena
BitWave Consulting s.r.o