Domů > Zpravodaj > Ročník 2006 > Zpravodaj 02/2006 – únor

Zpravodaj 02/2006 – únor

Motiv

Milí Příbramáci,

letošní zimu provázejí velmi silné mrazy. Přestože jsou cesty v Příbrami průběžně udržované, zmrzlý sníh a led na nich vytvořil hrbolatý, nepříjemný pokryv. Někde mrazem prasklo vodovodní potrubí, někde i okenní sklo. Spousta práce je s odklízením sněhu ze dvorků a před domů, prostě letošní zima je extrémně extrémní.

Mrazivé počasí a sněhová pokrývka na konci ledna a na začátku února připravili krušné chvíle i zpěvným ptákům. A právě v tomto období je příležitost, jak vhodným přikrmováním můžeme pomoci našim opeřencům překonat těžké časy, kdy mají nedostatek potravy. Pro přikrmování slouží nejrůznější druhy krmítek. Pozor musíme dát, aby krmítko bylo umístěno mimo dosah domácích šelem. Důležité je také co do krmítka sypeme. Rozhodně tam nepatří zbytky z kuchyně, čerstvé nebo příliš tvrdé pečivo. V žádném případě nepoužíváme zkažené, zapařené nebo plesnivé zbytky potravy.

Co tedy do krmítka? Nejvhodnější jsou olejnatá semínka, např. slunečnice, maková nebo lněná semínka. Kvalitním zdrojem energie je také strouhanka, ovoce, jádra ořechů, šípky, jeřabiny. Kdo si chce ušetřit práci s přípravou krmiva, může ve specializovaných prodejnách zakoupit hotovou směs určenou pro ptactvo. Opatřit se dají i kousky loje.

Pokud si krmítko umístíte přímo před okno, budete překvapeni, jaká široká škála přezimujících pěvců přiletí na hostinu. Je to jednoduchý způsob jak přilákat přírodu k vašemu domu, pomáhat zvířatům a současně přijít na jiné myšlenky.

 

BEZPEČNOST V PŘÍBRAMI

Obvodní oddělení Rosice mělo na starosti v loňském roce 29 obcí na rozloze 21 tis. ha s 29 tis. obyvateli. Na tomto území se událo 513 trestných činů, z toho se podařilo vyřešit 223 případů, tedy s úspěšností 43,5 %.

Mimo trestních činů bylo řešeno 558 přestupků s objasněností v 366 případech, což je 65,6 %. V rámci dopravních kontrol bylo zadrženo 255 podnapilých řidičů, ovšem převážná část byla z řad cizinců, diváků Grand Prix ČR. 42 osob bylo při autonehodách zraněno, žádná nepřišla o život.

V příbramském katastru se událo 10 trestných činů, 6 bylo objasněno. V přestupkovém řízení byly řešeny 4 přestupky, z nichž 2 byly ukončeny, vyřešeny. V našem katastru se stala jedna dopravní nehoda se škodou 35 000 Kč.

 

INVENTURA OBECNÍHO MAJETKU

Vždy na začátku roku probíhá kontrola majetku, zda je vše na svém místě a slouží k určeným účelům. Obecní pozemky a další majetek byl převeden do elektronické databáze, takže je o všem nyní lepší přehled. Obec vlastní 33 ha lesa a 78 ha ostatních pozemků. Dále byl prověřen majetek na Obecním úřadě, u Hasičů a v hospodě. Účetní hodnota budov a staveb činí 26,2 mil. Kč; pozemků 10,2 mil. Kč; ostatní majetek 1,3 mil. Kč; účet 1,2 mil. Kč; akcie 70 tis. Kč; dluhy 1,5 mil. Kč.

 

ODPADY – 350 Kč na občana

Každý člověk, ať chce a nebo nechce, produkuje během svého života odpady. Aby nás odpadky brzo nezavalily, je nutné je odborně odvážet, třídit, recyklovat, ukládat… A to není zadarmo. Všichni jsme morálně, ale i ze zákona povinni zaplatit za svůj odpad. Nárůsty cen v minulém roku byly způsobeny hlavně nárůstem ceny nafty. Nejinak tomu bylo i při svozu odpadů. Přes zvýšené požadavky svozové firmy AVE se obci, díky členství v mikroregionu Kahan, podařilo vyjednat výhodné podmínky. V Příbrami budou opět jedny z nejnižších poplatků v okolí. Čísla z minulého roku dokládají, jak se obec snaží svým občanům ulehčit: Za odvoz odpadků se vybíralo 330 Kč na občana, avšak skutečná cena byla 380 Kč. Rozdíl, celkově 29 tis. Kč, doplácela obec za občany ze svého rozpočtu.

Pro rok 2006 byla stanovena cena za odvoz odpadů na jednoho občana Příbrami na 350 Kč. Poplatky uhraďte na obecním úřadě nejpozději do konce března.

 

VYSÍLAČ OSKAR

Na kopci u lesa, vedle silničky směrem k Ráčilovým brzy vyroste vysílač pro pokrytí Příbrami a okolí vysílačem Oskaru. Vysílač bude stát na soukromém pozemku, přesto se obci povedlo vyjednat s firmou zajímavou finanční kompenzaci, která umožní pořídit zahradní techniku nezbytnou pro úklid a udržování obce.

 

RALLYE

V letošním roce se bude opakovat úspěšná akce - závody osobních vozů. Rallye pojede naší obcí o něco později než loni, tedy 13. a 14. 10.2006. O všem budete včas informováni, opět se počítá s pořadatelskou pomocí našich občanů.

 

TEGRAFICKY

  • Ředitelka školy Mgr. Dana Křížová nastoupila na mateřskou dovolenou. Její místo bude zastávat Mgr. Renata Procházková. Hodně pracovních úspěchů!
  • Spotřeba vody v Příbrami se loni pohybovala kolem 450 m3 měsíčně. Nejžíznivější byl srpen a září, kdy se spotřebovalo 610 m3.

 

INVESTICE V ROCE 2006

V tomto roce bude věnována pozornost další etapě vodovodu. Na kraji ani ministerstvech se nepodařilo sehnat dotace, neboť podle slov úředníků se peníze na vodovod uvolňovaly před pěti lety. Nyní mají jiné priority. Pro Příbram to znamená, že dokončí vodovod pouze ze svých prostředků a realizace poslední etapy proběhne až v příštím roce. Na jaře bude položen řad v ulici za pomníkem z první světové války, směrem za starou hospodou, až do Kóta. Mapku najdete na úřední desce.

Velká pozornost bude věnována také komunikacím. Mnohde silnice Příbrami připomínají tankodrom. Do finančních plánů byla zařazena ulice Ve skalkách, kde proběhne oprava po rýhách osvědčeným způsobem, jako v ulici ke Kubíčkům.

Letošní investicí do bezpečnosti bude koupě dopravního zrcadla, které bude umístěno na sloupu v zatáčce pod obecním úřadem u Nekudových.

 

VÝSLEDKY FOTBALOVÉ SOUTĚŽE

Po ukončení podzimní části mistrovské soutěže 2005/2006 je Sokol Příbram na 7. místě tabulky 4. třídy skupiny C v rámci okresu Brno-venkov. První zápas jarního kola byl určen na 25.3.2006, hrajeme na domácím hřišti se Sokolem Lukovany. Přijďte fandit našim reprezentantům!

 

Poř.

 Tým

PZ

V

R

P

VG

OG

PB

1.

 Sokol Nová Ves u Oslavan

13

10

2

1

54

22

32

2.

 Domašov-Říčky

13

10

1

2

55

13

31

3.

 Oslavany

13

10

1

2

35

20

31

4.

 FC Čebín B

13

8

3

2

37

16

27

5.

 Sokol Chudčice

13

7

3

3

29

19

24

6.

 Sokol Ketkovice

13

5

2

6

36

30

17

7.

 Sokol Příbram na Moravě

11

5

1

5

22

19

16

8.

 Sokol Čučice

13

5

1

7

45

44

16

9.

 Sokol Zakřany

13

3

5

5

13

18

14

10.

 SK Říčany B

12

4

2

6

21

27

14

11.

 Sokol Lukovany

13

2

0

11

16

46

6

12.

 Sokol Senorady B

13

2

0

11

11

47

6

13.

 Sokol Hradčany

13

1

1

11

14

67

4

Vysvětlivky: PZ – počet zápasů, V – vítězství, R – remízy, P – prohry, VG – počet vstřelených gólů, OG – obdržené góly, PB – počet bodů.

 

PLESOVÁ SEZÓNA

V sobotu 21.1.2006 obecní úřad uspořádal ples a to jako už čtvrtý v pořadí. Tradičně zahráli Blíženci (což je ideální kapela pro náš společenský sál), účast se pohybovala, jako obvykle, kolem 60 – 70 osob a po půlnoci nás přišli navštívit i účastníci zbraslavského hasičského plesu, kteří tvrdili, že ten náš ples je lepší... Jediná připomínka: „Starší generace mohla mít ještě větší zastoupení.“

Na nedělní dětský karneval uváděli manžele Procházkovy, kteří úspěšně moderovali listopadové setkání seniorů. Ani tentokrát nezklamali, v přestrojení za pohádkové bytosti zaujaly děti tak, že si na nudu opravdu nemohly stěžovat a do reje se zapojily i ty nejnesmělejší. Doufáme, že hezké akce v nich zanechají milou vzpomínku na dětské radovánky v Příbrami.

 

Vtip

Z. Hofman

 

HUMOR

Jednou v noci se takhle policista postavil naproti hospodě a čekal, jestli po zavíračce chytne někoho pro alkohol za volantem. Když začali z hospody vycházet lidi, hned si všiml jednoho, který se doslova vypotácel a začal se motat mezi auty. Vyzkoušel klíčky u pěti z nich, než našel svoje. Pak seděl pět minut na předním sedadle ohnutý pod volant a zápasil s klíčky. Tou dobou už všichni ostatní hosté vyšli a odjeli. Když konečně motor naskočil, policista neváhal a vyrazil kupředu. Postavil se před rozjíždějící auto. Nechal muže vystoupit a fouknout do balónku. A nic! Policajt udiveně říká: „Sakra, jak je tohle možné?“" A chlápek mu povídá: „No, dneska sem byl jako volavka určenej já.“

 

Květina

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

V únoru se dožívá významného životního jubilea Jiřina Chatrná (70 let), Alena Simonidesová (65 let), Robert Procházka (65 let), Marie Bartošková (60 let) a Stanislav Pivoda (60 let). BLAHOPŘEJEME!

 

Sněhulák

PRANOSTIKA NA ÚNOR

V únoru sníh a led - v létě nanesou včely med. V únoru když skřivan zpívá, velká zima potom bývá. Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky. Když větrové na konec února uhodí, moc obilí se na poli neurodí.


Zpravodaj připravili ju, pd, mu, rb


Článek byl publikován 1.3.2006
Příbram na Moravě 33, 664 84
Tel.: 546 450 224
Email:
© 2011 Příbram na Moravě
Všechna práva vyhrazena
BitWave Consulting s.r.o