Domů > Zpravodaj > Ročník 2006 > Zpravodaj 04/2006 – duben

Zpravodaj 04/2006 – duben

Milí Příbramáci,

zima, ač nerada, předala moc jarnímu období. S radostí sledujeme poslední zbytky sněhu, které nám ještě ve stinných zákoutích připomínají tu letošní vytrvalou, dlouhou zimu. Nebývalé množství sněhu a dlouhotrvající nízké teploty prověřovaly po takřka 5 měsíců připravenost obcí a silničářů ke zvládání letošní kalamitní situace. Chtěl bych se ohlédnout za uplynulou zimou a vyhodnotit, jak jsme se v Příbrami vypořádali s obtížemi, které nám přinesla.

Obrovské přívaly sněhu byly jak na obecních, tak na hlavní okresní komunikaci přes obec zvládány v krátké době po sněhových nadílkách, včetně trvalého udržování průjezdnosti k samotě u Ráčilů, kde bylo 2x nutné použít sněhovou frézu. Za vzorné prohrnování sněhu z cest patří poděkování panu Josefu Patočkovi, který nám již čtvrtý rok tuto službu spolehlivě zajišťuje. Děkujeme i panu Františku Brázdovi za zodpovědnou údržbu chodníků a nástupišť u autobusových zastávek.

Co se týká odhrnování sněhu a sypání hlavní silnice si myslím, že přístup pracovníků Státní správy silnic v Rosicích byl k našim požadavkům vždy velmi vstřícný. Kvalita údržby je však limitována tím, že komunikace 3. kategorie v obcích se nesmí vůbec solit. Povoleno je používat pouze inertní posyp (písek, štěrk, struska). Sníh a led nelze pluhy ze silnice zcela odstranit a proto při střídavém odtávání a mrznutí se na silnici vytvářejí zmrazky (tzv. ruleta).

Za celou zimu obecní úřad vynaložil takřka 20 000 Kč na údržbu komunikací a chodníků. Vzhledem k rozpočtu obce je to částka nezanedbatelná a myslím, že se nám podařilo udělat pro sjízdnost našich silnic maximum.

Poté, co jsme se tedy vypořádali se sněhem, veřejná prostranství odkryla svoji tvář a všude je vidět, kolik práce nás nyní čeká s jarním úklidem. Jak jsme vás už dříve informovali, obec se vybavila technikou, která nám umožní průběžné zvelebování prostředí v obci. Jestliže před čtyřmi roky obecní úřad nevlastnil jedinou lopatu či smeták, nyní má k dispozici vybavení v ceně 100 000 Kč. Pořádek a čistota je základní vizitkou každé obce a vy, občané, budete zajisté hlavními hodnotiteli využití vynaložené investice. Prosíme vás o pomoc a provedení jarního úklidu v okolí vašich domů.

(hj)

PLÁN JARNÍCH AKTIVIT V PŘÍBRAMI

1) Trasy Vodovodní sítě vybudované loni na podzim na Brodku jsou zkolaudovány, během 14 dnů budou předány projekty. Při předávání vám, občanům, kteří budete připojováni, nabídneme využití služeb firmy pro zemní práce a seznámíme vás s realizací přípojek. Budování další trasy v ulici od p. Lachouta (nad pomníkem padlých 1. světové války) do Kóta je připraveno včetně stavebního povolení. Práce se zahájí v květnu. Souběžně bude s majiteli nemovitostí na nové trase jednáno o realizaci domovních přípojek, které lze budovat až po zprovoznění hlavního potrubí v celé ulici.

2) Oprava hlavní silnice přes Příbram je, jako každý rok, zahrnuta v plánu správy silnic formou tzv. vysprávky. Obecní úřad se snaží prosadit, aby opravy byly důkladnější. Dostali jsme příslib obnovení příkopů od Reitoralových po autobusovou čekárnu na Brodku a od mostu na Brodku po křížek naproti obecnímu úřadu. Obecní komunikace se budou podle záměru obce opravovat postupně. První je nařadě ulice Skalky, kde budou práce zahájenu už tento měsíc. Výběrové řízení firmy na tyto práce proběhne do Velikonoc. Další ulice se budou opravovat střídavě: vždy jeden rok jedna na Brodku a pak příští rok jedna v Dědině. Další úkoly a plány uvádíme jen telegraficky:

3) Školní hřiště bude dobudováno v průběhu měsíce května.

4) Výstavba základnové stanice operátora Vodafon – Oskar bude brzy zahájena, stavební povolení je již vyřízeno.

5) Opravuje se terasa v obecním sále nad palírnou.

6) Bude se čistit hasičská nádrž na návsi.

7) S pomocí zastáveckých hasičů byly vykáceny suché stromy z obecního lesa ohrožující provoz na komunikaci Zastávka – Vysoké Popovice. Dřevo bude použito na slavnou příbramskou „Čarodějnici“. Palivové dřevo po těžbě a kalamitě v obecním lese je přidělováno zájemcům na obecním úřadě za nízký poplatek.

8) Pozemkový úřad Brno-venkov svolává na středu 26.4.2006 úvodní jednání vlastníků pozemků k zahájené komplexní pozemkové úpravě v Příbrami. Jednání se koná v 16:30 v obecním sále.

9) 28.4.2006 se v naší obci bude konat první pracovní setkání zastupitelů 7 obcí sdružených v mikroregionu Kahan.

10) Sběr železného šrotu zajistí Sokoli v sobotu, po pouti.

11) Připomínáme, že dny pro pálení zahradního odpadu v Příbrami jsou středa a sobota.

Jak vidíte, na jarní start máme úkolů víc než dost, kéž by se nám termíny realizací podařilo do první poloviny roku dodržet.

(hj)

JARNÍ ÚNAVA

Počasí se po zimě přece jen zlepšuje ale tělo pořád ještě spí. Mnozí lidé si stěžují na neustálou únavu, stejně jako v předchozích týdnech. Je to vlastně forma projevu sezónní afektivní poruchy. Ta patří do skupiny poruch nálad a její příčinou je nejspíše nedostatek světla. Do jisté míry tím platíme daň za moderní životní styl, protože naši dřívější předci v zimě zpomalili v práci. Nyní lidé pracují a žijí v stále stejně vysokém tempu po celý rok a organismus nemá dostatek odpočinku.

Jarní únava na sebe bere více podob. Může to být pouhá únava - lidem se špatně ráno vstává, práce jim nejde příliš od ruky. Nebo se projevuje častá rozmrzelost, podrážděnost či apatie. V zimě a na začátku jara bývá oslabena naše imunita a z toho pramení větší výskyt nemocí. Lidem chybí dostatek slunečního svitu a pouhý příchod veselejšího období zdravotní stav zlepšit nemusí.

Pokud chcete léčbu zvládnout sami, nezapomínejte na duševní hygienu: choďte do divadla, do kina, na návštěvy k přátelům a čtěte. Důležitý je také dostatek spánku. Pokud věříte pilulkám, můžete užívat vitamíny a multivitamíny, někdy doplněné dalšími látkami jako je Ženšen a Ginko biloba. Lidem také často chybí stopové prvky jako je zinek a selen, které kromě zahánění únavy také brání přílišnému stárnutí organismu. Na únavu má také platit koenzym Q10, ale názory odborníků na jeho užívání nejsou jednoznačné.

Jarní únavu nepodceňujte a nestyďte se navštívit lékaře. Vždyť dlouhá zima má svůj podíl i na zvýšeném počtu sebevražd. Při závažnějších problémech a potížích každému ochotně pomůže psycholog (např. na ivančické poliklinice). V případě opakovaných infekcích u dětí i dospělých lze vyzkoušet po poradě s lékařem enzymoterapii.

Pokud důvěřujete alternativní medicíně, vyzkoušejte důkladnou očistu organismu. Udělejte si delší masopust, při kterém vynecháte výrobky živočišného původu, tedy maso, a omezíte konzumaci mléčných výrobků a vajec. Zvážit můžete také krátkodobý úplný půst, ale je třeba brát ohled na vlastní zdravotní stav. V každém případě je velmi důležité pít hodně tekutin, vodu, minerálky a bylinkové čaje. Na očistu organismu je nejlepší čaj z mladých kopřiv, ale neměl by se užívat dlouhodobě (stačí 1 až 2 týdny). Trávení pomáhá máta a fenykl.

(jul)

Dekorace

POZVÁNKA

TJ Sokol Příbram a obecní úřad Vás srdečně zvou na:

Pálení čarodějnic: 30.4.2006 na hřišti, zapálení ve 20 h, hrají Kaskadéři, občerstvení zajištěno (guláš, párky, atd.), vstupné dobrovolné.

Předpouťová zábava: 6.5.2006 od 20 h. v obecním sále, občerstvení a tombola, hrají Blíženci, vstupné 50 Kč.

Tradiční pouť: 7.5.2006, odpoledne a večer na návsi nebo v obecním sále k tanci a poslechu hraje Equisport Třebíč.

 

 

Vtip

„No, já bych začal tou dobrou zprávou. Bude se o vás psát v lékařských sbornících.“

 

Výstava cukrů

 

 

HUMOR

Přijde pán k psychiatrovi: „Tak co vám je, pane Vokurka?“ „Víte, já mám takový problém, já si pořád myslím, že jsem kůň.“ „No, to není nevyléčitelná nemoc, pane. Ale je to velmi nákladná léčba.“ „To nebude žádný problém, já mám peněz dost – už jsem vyhrál čtyři dostihy!“

 

Foto z výstavy balených cukrů

 

 

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

V dubnu se dožívá významného životního jubilea Marie Dobšíková (60 let), Jarmila Nevřivá (65 let), Antonín Chmelíček (70 let), Milada Kroutilová (80 let), Marie Koláčková (80 let) a Květa Dvořáčková (80 let). BLAHOPŘEJEME!

 

Ornament

PRANOSTIKA NA DUBEN

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá. Dubnový sníh pole hnojí a déšť jim požehnání přináší. Když duben laškuje, bývá mnoho sena a obilí. Jaký duben – takový říjen. Hrom v dubnu - dobrá novina, mráz květů více nepostíná.


Článek byl publikován 18.4.2006
Příbram na Moravě 33, 664 84
Tel.: 546 450 224
Email:
© 2011 Příbram na Moravě
Všechna práva vyhrazena
BitWave Consulting s.r.o