Domů > Zpravodaj > Ročník 2006 > Zpravodaj 09/2006 – říjen, listopad

Zpravodaj 09/2006 – říjen, listopad

Ornament

Milí Příbramáci,

a tak jsme zase o čtyři roky starší. V obci v říjnu proběhly volby do obecního zastupitelstva a skoro se zdá, že ty předešlé byly nedávno. Čas utíká někdy opravdu velice rychle. S výsledky voleb jste se mohli seznámit na obecní desce nebo na internetu. Kdo nevyužil ani jedné možnosti, dostane nyní kompletní přehled:

 

1. Sdružení nezávislých kandidátů    

1116 hlasů 46%

Zvolení zastupitelé:

Náhradníci:

  1. Jiří Hradecký 194 hlasů
  2. Ing. Martin Uhlíř 164 hlasů
  3. Rostislav Trtílek 153 hlasů
  4. Andrea Nenkovská 91 hlasů

1. Robert Čeléni 115 hlasů

2. Jana Hájková 93 hlasů

3. Tomáš Němec 91 hlasů

4. Miloň Doležel 99 hlasů

5. Pavel Kříž 116 hlasů

 

 

2. KDU-ČSL

758 hlasů 31%

Zvolení zastupitelé:

Náhradníci:

  1. Regina Blažková 129 hlasů
  2. Josef Patočka 121 hlasů
  3. Jan Patočka 94 hlasů

1. Jaroslava Bartošková 76 hlasů

2. Jan Kadaňka 82 hlasů

3. Marie Foralová 50 hlasů

4. Anna Skálová 36 hlasů

5. Jiří Foral 82 hlasů

6. Pavel Baláš 88 hlas

 

 

3. Komunistická strana Čech a Moravy

567 hlasů 23%

Zvolení zastupitelé:

Náhradníci:

  1. Jindřich Oves 104 hlasů
  2. Josef Patočka 85 hlasů

1. Marie Kubíčková 77 hlasů

2. František Procházka 69 hlasů

3. Bohumila Lukášová 67 hlasů

4. Otakar Brychta 54 hlasů

5. Marie Patočková 58 hlasů

6. Jaroslava Kratochvílová 53 hlasů

 

 

Voleb se v Příbrami zúčastnilo 68,9 % voličů, což znamená, že k volbám přišlo 316 občanů z 459 oprávněných voličů. Je vidět, že osud Příbrami není Příbramákům lhostejný, což je skvělé. V Čechách a na Moravě přišlo celkem ke komunálním volbám pouhých 46,3 % voličů.

 

NOVÉ ZASTUPITELSTVO

V nadpise by mělo stát spíše staronové zastupitelstvo. Lidé v Příbrami dali jasný signál, že jim čtyřletý rozkvět obce vyhovoval, a že si přejí pokračování. Došlo ke střídání na dvou místech – přibyla paní Andrea Nenkovská, která se okamžitě zapojila do organizování kultury a velkou posilou je i Josef Patočka z čísla 20. Ale po pořádku.

Ustavující zastupitelstvo se podle zákona musí konat do 15 dnů po volbách. V Příbrami ustavující zastupitelstvo proběhlo v den samých jedniček 1.11. Zastupitelstvo na jedničku vedla paní Regina Blažková, proběhl slavnostní slib zastupitelů a jednomyslně byly zvoleni do funkce starosta a místostarosta.

První pracovní zastupitelstvo proběhlo týden po ustanovujícím zasedání. Byly zřízeny výbory a komise, byly ustanoveni jejich předsedové. Takže jaké je vedení obce:

 

Starosta

Jiří Hradecký
Místostarosta Martin Uhlíř
Finanční výbor Regina Blažková
Kontrolní výbor Josef Patočka (č.p.1)
Stavební komise Rostislav Trtílek
Kultura, senioři a mládež Andrea Nenkovská
Zeleň, les a ekologie Josef Patočka (č.p. 20)
Veřejné prostranství Jan Patočka
Sport Jindřich Oves

 

Nové zastupitelstvo obce

 

Na obecním úřadě budete minimálně do konce roku potkávat paní Čalkovskou a Jitku Trávníčkovou, která přebírá funkci sekretářky a účetní. Na obecním prostranství nebo ve škole jistě nepřehlédnete Františka Brázdu. Tím je výčet týmu, který se bude o vás starat kompletní.

Tak ať se daří!

 

ZÁMĚR OBCE ODPRODAT PLYNOVÉ POTRUBÍ

Obecní úřad instaloval v roce 1998 rozvod plynu a zaplatil za to 6,145 mil. Kč. Z toho 1,997 mil. Kč tvořila nenávratná dotace a zbytek 4,148 mil. Kč financovala obec z vlastních zdrojů. Plyn začala dodávat Jihomoravská Plynárenská, která náš rozvod bezplatně užívala a celý zisk šel jen do její kapsy. Před dvěma lety se podařilo tuto křivdu narovnat a obecní úřad začal dostávat ročně poplatek za používání plynovodu ve výši 72 tis. Kč. Některé obce se snažily prodat plynovody, ale ceny se tehdy pohybovaly na pro nás nepřijatelně nízké úrovni (pod 20 % z pořizovací ceny). Některé obce přesto plynovod prodaly.

Nyní se situace mírně zlepšila. Cena se vypočítává ze stáří a spotřeby plynu ve vesnici a pohybuje se od 20 % (pro nejstarší) do 50 % (pro nejnovější plynovody s velkým odběrem). Pro Příbram vzorec stanovil cenu 30 %. Díky vyjednávání se podařilo cenu vyšroubovat na 45,6 %. Podle průzkumu v okolních obcích je to výborný výsledek.

Do budoucna se již nedá očekávat lepší cena. Plynovody stárnou, poruchy se začnou kupit. Většina obcí v okolí se rozhodla prodat a tak nemůžeme zůstat osamoceni a musíme využít tuto kvalitní nabídku. Nikdo z občanů se nemusí bát, že by odprodej znamenal něco negativního. Prakticky se nic nezmění. Plyn bude pořád dodávat stejný dodavatel, cena plynu bude i nadále určována pro celý region. Odprodejem plynovodu získá obec 2,8 mil. Kč, tedy dostatek peněz k dalšímu rozvoji, k dalšímu budování.

 

PŘÍBRAM MÁ NOVÝ OBCHOD

Kdo přišel 20.10.2006 ráno nakupovat do příbramského obchodu, mohl být svědkem významné události. Nový vlastník Jednota Moravský Krumlov kompletně prodejní prostory zrekonstruovala a ve zmíněný den proběhlo slavnostní otevření. Dnes se dá bez nadsázky říct, že máme nejmodernější obchod v okolí, navíc s rozšířenou prodejní plochou. Prostory bývalé masny budou pronajaty a tak možná dojde k rozšíření poskytovaných služeb. Na internetu je vše zdokumentováno ve fotogalerii.

 

SETKÁNÍ SENIORŮ

Účastníci loňského setkání seniorů, jistě potvrdí, že to bylo příjemné odpoledne. Letos bude na základě kladné odezvy vše zopakováno. V neděli 19.11. v 15.00 v obecním sále na návsi se opět setkáme s manželi Procházkovými a jejich dvouhodinovým pásmem humoru, povídání a lidových písniček. Na začátku se můžete těšit na vystoupení dětí ze základní školy a pro ty, kteří si budou chtít posezení prodloužit, bude nachystána reprodukovaná dechovka. Občerstvení je zajištěno. Všichni příbramští senioři jsou co nejsrdečněji zváni!

 

ZÁVODY CESTOVNÍCH AUTOMOBILŮ

Příznivce motosportu budou jistě zklamáni. V letošním roce se v naší obci závody bohužel nepojedou, protože se pořadatelé závodů nedohodli se Zbraslaví kvůli rekonstrukci vozovek. Na příští rok je přislíbeno, že se závod určitě pojede.

 

KRÁDEŽ ZAŘÍZENÍ VODAFONU

30.10. se měl předávat nový vysílač jedné z telekomunikačních společností vystavěný v Příbrami na Rosicku. Ze soboty na neděli jej však někdo vyloupil. Z vysílače si odnesl především dvě mikrovlnné radiostanice, která každá stojí okolo půl milionu korun. Kromě nich zloděj odnesl i další elektronické vybavení, jako jsou nejrůznější kabely, ale i hasicí přístroj nebo halogenové světlo. Vloupáním do vysílače způsobil prozatím neznámý pachatel škodu přes 1 mil. Kč.

Tak tuto zprávu jste si můžete přečíst na nových internetových stránkách www.policierosice.eu. V následujících dnech měl případ šťastnou dohru, kdy si zloděj uvědomil, že speciální mikrovlnné stanice jsou mu k ničemu (jsou zakódované a navíc evidované). Takže se z ničeho nic objevily v čekárně na Brodku a starosta je mohl předat poškozené firmě. Panem ředitelem bylo přislíbeno nálezné, tak uvidíme jak se pochlapí.

 

KACHNA PO STAROČESKU

kachna, kysané nebo sterilované zelí, 2dl bílého vína, 2 střední cibule, kmín, sůl

Očištěnou kachnu osolíme, okmínujeme a za stálého podlévání a přelévání vypečeným tukem pečeme v troubě téměř do měkka. Poté kachnu naporcujeme. Část tuku oddělíme a podusíme na něm cibuli, tu pak zalijeme vínem, přidáme sterilované nebo kysané zelí a porce kachny, přelijeme šťávou z kachny a společně dusíme do měkka.

 

Kreslený vtip

 

HUMOR

Přijde k doktorovi hrozně potlučený chlap. Doktor ho začne sešívat a opatrně se ho zeptá jak se mu to stalo. „Narazilo do mně auto.“ Za chvíli dodá: „Pak do mě narazil kůň.“ Doktor si říká, no asi to byla pěkná rána, chlap je v šoku a trochu blouzní. „Opravdu?“ zeptá se, aby mu pacient neomdlel při šití. „No a pak do mě narazil ježek.“ „No a dál?“ neudrží se doktor. „Pak mě ještě plácla labuť křídlem do hlavy.“ „Fakt?“ nevěří doktor. „Pamatuji si to přesně. A pak už konečně ten kolotoč vypnuli.“

 

Ornament

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

V říjnu oslavili významné životní jubileum Lubomír Chmelíček (55 let), Věra Matoušková (60 let), Marie Patočková (60 let), Josefa Kovárníková (60 let), Ludmila Svobodová (65 let) a Marie Truhlářová (70 let). V listopadu oslavuje jubileum Anna Patočková (50 let). BLAHOPŘEJEME!

 

PRANOSTIKY NA ŘÍJEN A LISTOPAD

Teplý říjen věští tuhou zimu. Čím dříve listí opadne, tím úrodnější příští rok. Svatá Voršila (21.10.) zimu posílá – perličky jíní v noci rozsila, ráno vstala, posbírala, jedinou nenechala. Nepřijde-li sníh v listopadu na Vše svaté v noci, přijde o svatém Martině se vší mocí. Utni z buku třísku: je-li suchá, bude zima tuhá; je-li však vlhká, bude zima mokrá. Ondřejův sníh (30.11.) zůstane ležet sto dní.

 


 

Zpravodaj připravili mu, ju


Článek byl publikován 11.11.2006, poslední změna 11.11.2006
Příbram na Moravě 33, 664 84
Tel.: 546 450 224
Email:
© 2011 Příbram na Moravě
Všechna práva vyhrazena
BitWave Consulting s.r.o