Domů > Zpravodaj > Ročník 2008 > Zpravodaj 08/2008 - září

Zpravodaj 08/2008 - září

Milí Příbramáci,

podzimní sluníčko se na nás začátkem září usmívalo a přineslo nám hojnou úrodu na zahradách. Máte letos dost švestek? Švestky nejezte, raději je přepalte, tvrdí vyznavači slivovice, s tím, že naše tradiční ovoce nemá moc vitamínu C. Mají pravdu, ale musíme kontrovat vitamíny skupiny B příznivě působícími na krvetvorbu, a kromě dalších i vitamínem E, chránícím buňky těla před poškozením. Ještě můžeme přidat minerály: draslík, fosfor, hořčík a vápník. A hlavně jsou šťavnaté a sladké! Nejen v přírodním stavu. Zkuste třeba následující recept.

Švestkové knedlíky z odpalovaného těsta

90 dkg hrubé mouky, 2 vejce, 400 g másla, 600 ml mléka, špetka soli, 1 kg švestek, 3 lžíce moučk. cukru, 150 g strouhaného tvrdého tvarohu, 3 lžíce rozpuštěného másla.

Do vařícího mléka, v němž jsme rozpustili máslo a špetku soli, nasypeme prosetou mouku, a na mírném ohni mícháme, až vznikne hladké těsto. Necháme ho trochu prochladnout, vmícháme do něj jedno vejce a po chvíli míchání druhé. Z těsta uválíme váleček, odkrajujeme dílky, v nichž obalujeme švestky. Vaříme asi 6 minut v dostatečném množství vody. Vařené knedlíky vyjmeme, propíchneme vidličkou, rozdělíme na talíře a posypeme moučkovým cukrem, tvarohem a pokapeme máslem.

 

ZPRÁVY ZE ZASTUPITELSTVA

Prvním bodem jednání zastupitelstva v září byla rekonstrukce školy. Jsou v ní již vyměněná okna a rekonstruován otopný systém. Nad rámec smlouvy topenářskou firmou Hrubeš byly vykonány ve škole ještě další zednické práce vzniklé při bourání rozvodů plynu a zřizování přípojky ke sporáku v kuchyni, dále firma dodala regulátor plynu, bezpečnostní uzávěr plynu aj. Formou dodatku ke smlouvě bude sjednáno navýšení ceny prací o 71 563 Kč. Jako finální krok rekonstruované otopné soustavy bylo osazení kotlů ekvitermní regulací a jejich uvedení do provozu zaměstnanci společnosti Thermona za částku nepřesahující 10 600 Kč. Do počítačové učebny a části oken školního bytu byly doobjednány žaluzie, které budou dodatečně namontovány. Cena se bude pohybovat cca do 7 000 Kč.

V souvislosti s novou výstavbou v Příbrami zastupitelstvo schválilo přeložku sloupu elektrického vedení u pozemku Sedlákových. Dále schválilo přípojku elektřiny J. Křížovi přes obecní komunikaci, která bude formálně zapsána jako věcné břemeno. Ještě letos se udělají rozvody plynu u Hájkových a ,,na Zámečku“. Jsou vypracovány projekty, jejich realizaci nabízí firma Hutira. Také v lokalitě určené pro výstavbu (Br13) nad cihelnou je ve fázi zpracování projektová dokumentace na inženýrské sítě. V této lokalitě se bude jednat o celkem 9 novostaveb rodinných domů. Došlo k dohodě se společností AZOS o narovnání za nájem obecních zemědělských pozemků za roky 2005 – 2008, podle které bylo AZOSem uhrazeno necelých 10 tis. Kč.

Na základě úprav železniční trasy Brno – Rapotice, kde budou využívány naše obecní pozemky, je nám nabízena náhrada za poničené dřeviny v hodnotě 215 000 Kč formou náhradní výsadby a následné péče o stromky po dobu 3-5 let. Zřejmě dojde k obnově aleje třešní „U křížku“ nad ulicí „Skalky“ 12ti výpěstky třešní různých odrůd o výšce 2,5 m a dále budou na návsi vysazeny okrasné listnaté dřeviny.

Na hřbitově v obci Vysoké Popovice byl vybudován rozvod vody za 87 218,50 Kč z rozpočtu tamního obecního úřadu. Vzhledem k tomu, že hřbitov využívají i občané Příbrami, obrátil se na nás Obecní úřad v Popovicích se žádostí o příspěvek na tuto investici, ve výši 27 293 Kč.(rozpočteno mezi obce Vys.Popovice, Rapotice, Lesní Jakubov a Příbram na Moravě dle počtu obyvatel). Žádost byla schválena.

Pan Vaverka (č.p.30) měl připomínku, že by se o pomník padlých měla obec starat s větším nasazením, dále aby obec pomohla s výstavbou místní zvonice u kaple. Paní Blažková odpověděla, že na přípravě výstavby zvoničky se pracuje, zatím ještě chybí projekt. Také prostor kolem kaple potřebuje údržbu. Obec bude finančním přispěvatelem této akce. Pomník padlých byl opraven a vyčištěn v roce 2002, některé fotografie se nepodařilo obnovit. Starosta přislíbil, že obec se o pomník bude i nadále průběžně starat, aby byl dostatečně důstojným místem památky.

(jt, ju, rt)

 

ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA JE I PRO VEŘEJNOST

Vyhledala jsem ve starých Zpravodajích, že v září 2004, na zasedání zastupitelstva přišlo 6 občanů a jedna mourovatá kočka! Teď tam nedochází už ani ta kočka! Když se pojedeme podívat na zasedání zastupitelstva do některých okolních obcí, zjistíme, že účast na zasedání je ve většině případů hojná. Veřejné zasedání se koná třeba v kulturním domě a občané se tam scházejí, aby si nejen vyslechli co je nového v jejich obci, ale aby i případné nové informace mohli pak prodiskutovat s ostatními spoluobčany.

Diskutování nad sklenicí piva nebo nadávání na nějaký problém doma v soukromí, zřejmě k ničemu nepovede. Pojďte se někdy na zastupitelstvo mrknout, nenechávejte si svoje problémy a stížnosti pro sebe. Nemyslím tím, abyste se šli na zastupitelstvo vykřičet, ale vše se dá rozumně řešit a prodiskutovat.

Určitě na zastupitelstvu můžete vidět a slyšet hodně zajímavého! Třeba kdo se ze zastupitelů nejvíce rozčiluje, kdo jen mlátí suchou slámu a skutek nikde, uvidíte, jestli se zastupitel, kterého jste právě vy volili, aktivně zapojuje do diskuze nebo zastupitelstvo prosedí se sklopenou hlavou. Uvidíte, jak častá je docházka některých zastupitelů! Od února do září 2008 bylo svoláno celkem 7 zasedání zastupitelstva. Kolikrát se jednotliví členové zúčastnili, uvádí následující přehled. Je třeba poznamenat, že všechny neúčasti byly omluvené, ale ...

 

Hradecký

účast 7x

Patočka Josef (č.p.1)

účast 7x

Trtilek

účast 7x

Blažková

účast 7x

Čeléni

účast 5x

Patočka Josef (č.p.20)

účast 5x

Nenkovská

účast 5x

Kubíčková

účast 5x

Patočka Jan

účast 1x

Aktivita některých zastupitelů je vysoká, účastní se nejen většiny schůzí, ale najdete je na obci i v některé úřední dny a nebo na akcích, které zajišťují. Přijďte si omrknout, koho budete příště volit!

(lt)

 

HODY OČIMA NĚKOLIKA DIVÁKŮ

Letošní krojované hody proběhly navzdory počasí dobře. Mája byla s velkým úsilím postavena a dobře uhlídána. Sešli se nám nejen stárci v kyjovských krojích, ale i malé stárečky a jeden stáreček, kteří trpělivě šli v průvodu a i přes nevlídné počasí s nasazením tancovali. Bohatě zdobené kroje zářily a byly obdivovány všemi, kteří v ten den naše příbramské hody navštívili.

Tradiční odpolední průvod po obci byl zakončen ,,pod májou“ moravskou a českou besedou, kterou stárci s předstihem nacvičovali. Tato pěkná podívaná byla odměnou za píli a vynaloženou energii všech tanečníků. Následovala hodová zábava s obvyklým přečtením práva, sólem pro rychtáře a hlavního stárka. Děkujeme za aktivní účast a organizaci všem, kteří se těchto hodů zúčastnili.

Organizace veřejných akcí v naší obci je obrovsky časově náročná. Ukrojit si značně velký krajíc ze svého volného času a obětovat ho pro druhé lidi, za to by mělo být odměnou velké poděkování od nás všech. Energii do organizování dalších akcí, ale rozhodně může vzít neadekvátní kritika a urážky od osoby, která sama pro ostatní nic nedělá. Kritizování a plyvání jedovatých slin je totiž rozhodně jednodušší, než přiložit ruku k dílu!

 

SETKÁNÍ SENIORŮ S POLICIÍ - 2.část

V minulém zpravodaji jsme vás informovali o setkání seniorů se zástupci policie, které proběhlo v červnu. Účast byla hojná, přesto jsme pro ty co se nemohli dostavit, připravili kratičké shrnutí. Jeho druhá část vám poradí, JAK SE VYHNOUT OKRADENÍ NA ULICI:

- doklady, peníze, klíče a cennosti nikdy nenechávejte bez dohledu. Noste je v příruční uzavřené tašce nebo kabelce. Neodkládejte je s oděvem v šatně, u lékaře, v restauraci.

- peněženku ani doklady nenechávejte navrchu nákupní tašky nebo kabelky,

- věnujte velkou pozornost své tašce či kabelce, zvláště v hromadných dopravních prostředcích,

- vyhýbejte se neosvětleným a odlehlým místům s minimálním výskytem dalších osob,

- nepřijímejte nabízený doprovod nebo odvoz od lidí, které neznáte,

- v tašce můžete nosit pro své bezpečí nějaký spray (třeba slzný plyn),

- při strachu o svoje bezpečí neváhejte volat policii na nouzové lince 158.

(lt)

 

ZÁJEZD PRO SENIORY

Obecní úřad v Příbrami pořádá v sobotu 4.10.2008 zájezd do termálního koupaliště Velký Meder. Přírodní prameny o teplotě 56 - 76,5 °C zde vyvěrají z hloubky cca 1500 m. Voda příznivě působí na kloubní poruchy, nemoci páteře, svalů a celkově příznivě ovlivňuje regeneraci organismu. Cena pro příbramské seniory je 170 Kč, pro ostatní zájemce 390 Kč. Informace a přihlášky na obecním úřadě.

 

HUMOR

Ve vesnici probíhá zkouška místního rozhlasu: „Kdo z občanů toto hlášení neslyší, ať to neprodleně přijde oznámit na obecní úřad!“

 

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

V září oslavuje významné životní jubileum Karel Kratochvíl (60 let) a Jiřina Volavková (65 let). BLAHOPŘEJEME!

 

 

 

 

Příloha ke stažení typu pdf příloha ke stažení


Článek byl publikován 3.3.2009, poslední změna 4.3.2009
Příbram na Moravě 33, 664 84
Tel.: 546 450 224
Email:
© 2011 Příbram na Moravě
Všechna práva vyhrazena
BitWave Consulting s.r.o