Domů > Zpravodaj > Ročník 2010 > Zpravodaj 02/2010 - únor

Zpravodaj 02/2010 - únor

Vážení spoluobčané,

vítáme vás u čtení dalšího čísla našeho a zejména hlavně vašeho Zpravodaje. Ať už jste či nejste příznivci svátku zamilovaných, snad každý z nás se v poslední době někdy až skoro zamilovaně rozhlédl po svém okolí, pozměněném letošní přímo ladovskou zimou. Naše obec leží v malebné přírodě, kterou nám může leckdo závidět. Vyšlapané cestičky ve sněhu okolo obce, svědčí o tom, že kochat přírodou se chodí spousta z nás. Člověk při pohledu na tu zamrzlou nádheru skoro zapomíná, že i okno na našem zaparkovaném autě bude ráno zamrzlé, sníh z chodníků před domem se sám neodmete, že měřidla energií nekompromisně sčítají náklady na letošní extrémní zimu.

Protože se snažíme vyhovět všem příbramským občanům, tak příznivcům teplého počasí přejeme brzké jaro a příznivcům zimních sportů přejeme ještě dlouhou a sněhem zavátou zimu.

 

OBECNÍ AKTUALITY

Věděli jste, že v příbramském obchodě se dá platit platební kartou? Možná ano, ale víte, že společnost COOP Jednota nyní poskytuje svým zákazníkům i u nás službu známou zejména z větších měst, tzv. cashback? Jak to funguje? Za svůj nákup v minimální hodnotě 300 Kč zaplatíte v prodejně svojí bankovní kartou. Při platbě můžete zároveň požádat o výběr hotovosti z vašeho bankovního účtu. Nejvyšší možný výběr je částka 1500 Kč. Při skutečnosti, že nejbližší bankomat se nachází v Rosicích nebo Velké Bíteši, je cashback pro některé z nás služba určitě velmi zajímavá.

Obecní fotogalerie na obecních webových stránkách se opět rozrostla. Nově zde můžete najít fotografie z letošní sněhově vydařené zimy, záběry z veselí na Obecním plese a soutěžení dětí na Dětském karnevalu. Celkově už naše obec zveřejňuje na svém webu více než 2000 fotek.

V současné době aktivně připravujeme historický soupis významných příbramských rodáků, význačných příbramských občanů a lidí výrazně působících v naší obci v době minulé. Vaše náměty a návrhy jsou srdečně vítány. Jedná se o období od roku 1900 až do roku 1945. Materiály zpracovává paní Lenka Trtilková.

 

REPORTÁŽ Z BÍLÉ STOPY

Kdo ví, kdy začala v Příbrami historie běžkového sportu? Před čtyřiceti lety děti jistě jezdívaly na lyžařský výcvik, ale běžky měl tenkrát doma málokdo. Teď je Příbram obkroužena sítí stop, které připomínají ve sněhu zanořené kolejnice lemované kruhovými vpichy po hůlkách. K hlavní běžkařské magistrále si často člověk musí prošlápnout stopu přes pole, ale při současné dobré kvalitě sněhu to není příliš namáhavé.

Je všední den odpoledne, zataženo, pět pod nulou, venku není ani živáčka. Šlapu na běžkách přes pole a při tom čtu ve sněhu, že tudy běžel zajíc a tamhle zase postávaly srnky. Trochu si nevím rady se zdupanou stezkou směrem ke hřišti. Jestli tudy běhávají fotbalisti v rámci zimní přípravy, tak tedy klobouk dolů před jejich nadšením. Běžkařská trasa podél zbraslavské silnice je velmi dobře projetá. Hladká a rychlá jízda na ní je odměnou za to předchozí štrachání do kopce. Kochám se výhledy na lesy, domy na kopci, vychutnávám si bělostnou čistotu sněhu. Pak mi romantickou náladu pokazí rudá skvrna přímo ve stopě. Zanechalo ji tady čuně, které neví, že obal od Miňonek přírodě na kráse nepřidá. Rychlé shýbnutí a jako kouzlem je pláň opět arkticky čistá a pustá.

Jemně sněží, východní vítr mi příznivě fouká do zad. Svištím si to dál směrem ke Zbraslavi. Vzpomínám při tom na zašlou slávu Marečkovy hospody. Zde si často běžkaři dávali přestávky před zpáteční túrou. Čaj s rumem, limonáda, pivko, domácí polévka nebo vyhlášený gulášek bývaly vítaným občerstvením. Bohužel je hospoda léta zavřená a tak nezbývá než stočit lyže zpátky do Příbrami. Cesta přes les je horší – namrzlý povrch hrozí pádem. Kdyby něco, mám v kapse mobil. Ze zvědavosti kontroluji signál a spokojeně konstatuji, že je vše v pořádku. Lesní cesty v Zaraženém nedávno rozryla kola dřevařských strojů. Náhle vjedu na mýtinu, která tady loni rozhodně nebyla. Je to zvláštní pocit vidět důvěrně známé místo tak drasticky změněné. Snad se tu brzo zazelenají mladé stromky. V lese se už šeří a já vyjíždím na prosvětlené pole nad rybníkem. Pouštím se sešupem hlubokým sněhem a prohlížím si zamrzlý rybník. Teď je pustý, ale o víkendu ho jistě ovládnou bruslaři. Pode mnou na cestě se vynořil velký černý pes. Brzdím, co to jde, aby ho nenapadlo si běžet prohlížet moji výstroj zblízka. Ale už se objevil majitel, psa si zavolal a dokonce připoutal na vodítko. V duchu mu za to děkuji. V pohodě sjedu na cestu od rybníka. Po ní lyže sviští báječně. Je hladce uhrnutá a pokrytá slabou vrstvičkou nového sněhu. Spokojeně dobíhám k domovu. Moje záda ztuhlá denním vysedáváním u počítače přesně takovou rozcvičku potřebovala. Sněhové podmínky má letos Příbram lepší než olympijský Vancouver. Tak lidi, hurá na běžky!

(jk)

 

ZIMNÍ VESELENÍ V PŘÍBRAMI

K již tradičním zimním kulturním aktivitám v naší obci patří Obecní ples. A jaké že to bylo tentokrát? Celkem 103 návštěvníků této akce, bylo s úsměvem vítáno již při platbě vstupného. Příjemná obsluha za barem vždy ochotně a s rychlostí blesku dolila prázdnou sklenici a tradiční prodejní zastupitelské jednohubky lákaly k nakousnutí. Koho přepadl v průběhu večera hlad, mohl zaskočit do hospůdky na gulášek či smažený řízek. Velké štěstí v tombole na vlastní kůži letos zažili manželé Hvězdovi, kteří si na odvoz svých cen museli zapůjčit od Patočků kolečko. O tom, že obecní fotografové ani na plese nezaháleli, svědčí fotodokumentace této akce na obecním webu. Sagitta hrála až do 3. hodiny ranní, podporována veselým roztančeným obecenstvem.

O tom, že i na malé příbramské občany je v naší obci myšleno, svědčí další pořádaná akce našeho Obecního úřadu Dětský karneval. Celým programem provázela Beruška (Andrea Nenkovská) a Ferda Mravenec (Jana Kociánová). Děti v maskách dostaly drobnou odměnu a obecní DJ (R.Trtilek) rej masek hudebně doprovázel. Všem dětem za jejich účast děkujeme a nezbývá než dodat: těšíme se na příští rok.

 

SLUŽBA CZECH POINT

Se zavedením této služby skončila doba zbytečného obcházení úřadů, hodinová čekání či zdlouhavé dojíždění. Už si nikdo nemusí brát dovolenou, aby si jel vyřídit třeba: „Výpis z katastru nemovitostí “ do vzdáleného města. Tuto skvělou službu můžete nyní využít i na Obecním úřadě v Příbrami na Moravě. Co to vlastně je Czech POINT? Jedná se o nejpohodlnější způsob, jak z jediného místa komunikovat s úřady a institucemi, přináší nám značné ulehčení komunikace se státem. Czech POINT, neboli Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál, je asistovaným místem výkonu veřejné správy, kde může každý člověk zažádat např o : Výpis z Katastru nemovitostí, Výpis z Obchodního rejstříku, Výpis z Živnostenského rejstříku, Výpis z Rejstříku trestů, Přijetí podání podle živnostenského zákona (§ 72), Žádost o výpis nebo opis z Rejstříku trestů podle zákona č. 124/2008 Sb, Výpis z bodového hodnocení řidiče, Vydání ověřeného výstupu ze Seznamu kvalifikovaných dodavatelů, Podání do registru účastníků provozu modulu autovraků ISOH, Výpis z insolvenčního rejstříku, Autorizovaná konverze dokumentů, Datové schránky.

Czech POINT vám zkrátka ušetří čas, nervy i peníze.

 

POZVÁNKA NA KULTURNÍ AKCE

Obecní úřad pořádá v úterý 9. března 2010 zájezd do Mahenova divadla na nejslavnější detektivní hru "Past na myši" od autorky A. Christie. Upozorňujeme občany, kteří se na tento zájezd přihlásili, že začátek představení je v 19 hodin. Odjezd autobusu je v 17:50 h od Kaple se zastavením na Brodku.

Kdo z dětí si rád zacvičí, kdo z maminek si rád popovídá, může navštívit v neděli dne 21. března 2010 první pořádané „Cvičení s dětmi“. Akce se uskuteční v sále u Zahrádkářů, v 15 h. Děti si budou moci zacvičit na všerůzných cvičebních nástrojích, zatančit a zaskotačit. Už se na vás těšíme.

 

HUMOR

 

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Hodně pevného zdraví, životního elánu a radosti do dalších let přejeme těmto únorovým jubilantům – Špička Jan (90), Gregrová Věra, Kořínková Věra.

 

Příloha ke stažení typu pdf příloha ke stažení


Článek byl publikován 11.4.2010, poslední změna 11.4.2010
Příbram na Moravě 33, 664 84
Tel.: 546 450 224
Email:
© 2011 Příbram na Moravě
Všechna práva vyhrazena
BitWave Consulting s.r.o