Domů > Zpravodaj > Ročník 2010 > Zpravodaj 04/2010 - duben

Zpravodaj 04/2010 - duben

Vážení spoluobčané,

Opět po měsíci jste ve vaší schránce našli další číslo příbramského Zpravodaje. Krásné jarní dubnové počasí nás mile pohladilo po duši, zlepšilo nám náladu a vytáhlo nás na zahrádky u našich domů i ty poblíž hospůdek. Lze říci, že přímo třešničkou na dortu tohoto počasím vydařeného měsíce bylo příbramské pálení čarodějnice. Členové TJ Sokol postavili i letos krásnou čarodějnici, obsluha byla excelentní, Noví kaskadéři příjemně hráli, počasí nám přálo. Svědectvím velké návštěvnosti jsou i fotografie na obecním webu.Nepříjemnou záležitostí jsou zcela jistě spálené lavičky a stoly, které byly zapůjčeny. Řešení tohoto vandalismu si členové TJ Sokol vzali do svých rukou. Jsme velice rádi, že jste neuvěřili dezinformaci, kterou umístil do minulého Zpravodaje neznámý pachatel, že pálení čarodějnice se bude konat ve středu 31.dubna. Tento omyl byl pochopen a na tradičním pálení čarodějnice v pátek 30.dubna se sešla většina obyvatel naší krásné vísky.

Období nastávající je nejenom měsícem zamilovaných, ale letos se jedná i o měsíc volební. 28. a 29. května 2010 se konají volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Tiše závidíme všem, kteří již mají rozhodnutí „ koho volit “ ujasněné a těm co ještě váhají, přejeme šťastnou ruku při vybírání politické strany podle jejich představ. Pevně věříme, že při letošních podzimních volbách do obecních zastupitelstev bude vaše vybírání nesrovnatelně snadnější.

 

OBECNÍ DRBY, INFORMACE, AKTUALITY

Dubnový zájem o kontejnery na velkoobjemový a nebezpečný odpad byl enormní. V prostoru za autobusovou čekárnou se odehrával směnný obchod, který by nám mohli závidět i na tureckém bazaru. Tradičně tak dochází k přesunu pro někoho nezajímavých věcí mezi příbramskými domácnostmi. Jsme rádi, že jsme touto akcí udělali radost všem sběratelům i lidem, kteří si chtěli jarně uklidit své příbytky. Celkem bylo odvezeno 10 plně naložených kontejnerů na velkoobjemový odpad a 2 na nebezpečný.

*Ve dnech 28. května a 29. května 2010 se konají volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Volební místnost v naší obci bude otevřena v pátek od 14 do 22 h, v sobotu od 8 do 14 h. Volební lístky budou vhozeny do vašich schránek v dostatečném předstihu.

*Zcela jistě důležitou událostí pro naši obec je blížící se příbramská pouť (8. a 9. května 2010). Doufáme, že nové pouťové atrakce předčí naše očekávání a návštěvnost bude maximální. Zároveň děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě a plánování poutě: největší dík patří za celou organizaci pouťového veselení TJ Sokol Příbram na Moravě, J. Bartošková zprostředkovala nového provozovatele atrakcí, P. Nesvadba tisk plakátů a L. Trtilková výroba plakátů

*Děti ze Základní a Mateřské školy začaly v dubnu navštěvovat plavecký kurz v plaveckém areálu v Třebíči. Kurz je částečně financován z rozpočtu obce. Přejeme dětem spoustu krásných mokrých zážitků.

*V sobotu 8. května v 10 h uctí příbramské děti památku našich osvoboditelů krátkým programem v obecním rozhlase. Děkujeme předem všem za vaši pozornost.

 

KUKAČKA OBECNÁ – PTÁK ROKU 2010

Ptáka roku vyhlašuje Česká společnost ornitologická od roku 1992. Kampaní upozorňuje nejen na existenci vybraného druhu, ale i na problémy s nimiž se tento druh potýká. Kukačka obecná má v rámci evropské opeřené fauny výjimečné postavení. Její hlas je snad nejznámějším ptačím hlasem vůbec – volání samce kukačky pozná každý laik. Ovšem málokdo už kukačku spatřil na vlastní oči a setkání s kukaččím mládětem či vejcem je ještě vzácnější. Většina kukaček žije v tropech, naše kukačka patří k několika málo druhům, které kolonizovaly mírný pás. Jak již bylo zmíněno výše, „kuká“ jen sameček. Podle tohoto hlasového projevu získala kukačka ve většině evropských států své jméno. Kukačka je tažným ptákem, který se vyskytuje od nížin až po vysoké hory. Evropské populace zimují v Africe jižně od Sahary.

Kukačka se živí hmyzem a je proslulá svou ochotou požírat chlupaté jedovaté housenky, jinými ptáky opomíjené. Kukačka je ale hlavně známá tím, že si vlastní hnízdo nestaví, snáší svá vejce do hnízd jiných ptáků. Pobyt kukačky na cizím hnízdě je velmi krátký, zkonzumovat částečně cizí vejce a naklást své, jí trvá v průměru necelou minutu. Mládě kukačky po vylíhnutí vyhazuje zbylá vejce svých „ adoptivních rodičů “ z hnízda. Pěstoun potom krmí pouze mládě kukačky. Za jednu sezonu je kukačka schopna takto naklást až 25 vajec, avšak ne všechna náhradní rodiče přijmou. Pokud poznají, že mají v hnízdě cizí vejce, vyhodí ho. Celková početnost v ČR je odhadována na 35 000 – 70 000 párů se zřetelným poklesem v posledních letech. Důvody úbytku nejsou známé. Ornitologové ho dávají do spojitosti se zhoršením podmínek na afrických zimovištích a pokračující intenzifikaci zemědělství. (pd)

 

PŘÍBRAMSKÝ TANEČNÍ KROUŽEK

Půjdete- li v páteční podvečer okolo Obecního sálu, nabudete dojmu, že se zde koná bujará zábava několika desítek lidí. Hned po otevření vstupních dveří do sálu halasná hudba a dupot potvrdí vaši prvotní domněnku. Po překročení hromady bot vypadajících, že se před sálem vyzula stonožka, si uvědomíte, že se zde zábava opravdu koná, ale je to zábava příbramských dětí. Každý pátek se zde totiž už půlroku schází příbramský taneční kroužek pod vedením Radky Čeléniové. Po mém příchodu Radka svolala silným hlasem všechny děti, chlapci pevně uchopili svoje partnerky a následně jsem už jen nestačila žasnout nad jejich šikovností. V rytmech cha-chi, walzu, samby, hip-hopu a na slavnou hudbu z filmu Hříšný tanec mi děti předvedly svoje taneční dovednosti. Všem tanečníkům a tanečnicím přejeme hodně dalších úspěchů v jejich tanečním odhodlání. Radce patří velké poděkování za organizování této aktivity a do budoucna přejeme hodně zajímavých nápadů a elánu. Fotografie z návštěvy v tanečním kurzu, jsou zveřejněny na obecních webových stránkách. (lt) Taneční kroužek

 

POZVÁNKA NA KULTURNÍ AKCE

TJ Sokol Příbram na Moravě vás srdečně zve ve dnech

8. a 9. května 2010 na akci :

V sobotu 8. května ve 20h se v sále u Zahrádkářů koná Předpouťová zábava. K tanci a poslechu zahraje skupina Sagitta.

V neděli 9. května při tradičním odpoledním posezení na návsi zajistí hudební doprovod skupina Lesanka.

Pouťové atrakce budou poskytnuty firmou Schulz.

Pro vaše pobavení budou k dispozici autíčka, skákací hrad,

vláček, střelnice, labutě aj. Všichni jste srdečně zváni.

*Letošní Den matek bude oslaven, jako příjemné posezení všech maminek s jejich dětmi v budově školy. Akce se koná 13. května v 16 hodin v Základní škole.

*Srdečně zveme všechny malé Příbramáky na další konané Cvičení dětí. Přijďte si za námi zatancovat, zazpívat a zahrát hry. Budeme se na vás těšit v neděli 23. května v 15 hodin v Obecním sále.

 

HUMOR

Novinář navštíví paní, která bydlí vedle fotbalového stadionu a ptá se jí, jestli jí nevadí, že v takové blízkosti pořád slyší řev fanoušků a jestli z toho není nervózní. Paní se na něj podívá, začne tleskat a do rytmu vykřikovat: „Ne-va-dí, ne-va-dí!"

 

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

V měsíci dubnu oslavili významné jubileum tito naši občané: Zahradníčková Anna, Simonides Ladislav (70). Velice gratulujeme a přejeme mnoho dalších spokojených let, prožitých hlavně ve zdraví

 

Příloha ke stažení typu pdf příloha ke stažení


Článek byl publikován 8.5.2010, poslední změna 9.5.2010
Příbram na Moravě 33, 664 84
Tel.: 546 450 224
Email:
© 2011 Příbram na Moravě
Všechna práva vyhrazena
BitWave Consulting s.r.o