Obec Příbram na Moravě leží vzdušnou čarou cca 22 km západně od centra Brna.
Obecní sál na návsi se pravidelně stává centrem kultury, hudby, tancovaček a hlavně místem setkání lidí, kteří se přišli bavit a odreagovat. Dnes již pravidelný roční program je zahájen v lednu Reprezentačním plesem obecního úřadu. První ročník se udál v roce 2002 a od té se pravidelně setkávají občané všech generací k poslechu a tanci na živou hudbu všech žánrů. K dobré pohodě nesporně přispívá bohatý výběr občerstvení v místním baru. Vrcholem večera bývá tombola bohatá díky laskavým sponzorům. Každý kdo zažije tuto příjemnou atmosféru se stává výhercem.
Jedno nedělní odpoledne na konci zimy bývá věnováno maškarnímu karnevalu dětí. Jeho organizace bývá svěřena buď profesionálům - bavičům, nebo se o vše neméně kvalitně postarají místní nadšenci, především rodiče. Výsledek je vždy skvělý – děti, rodiče i prarodiče odchází nadmíru spokojeni.
Na konci února v období masopustu je pořádán maškarní ples pro dospělé. Stojí za to se jen podívat na rej masek, které jsou ve většině na profesionální úrovni. Výroba a příprava masky musí začít dlouhou dobu dopředu, ale výsledek stojí zato. Nejúspěšnějším patří transvesti - prostitutka, Ferda mravenec, mnich nebo vodník.
Pouťová zábava v květnu je většinou pod taktovkou fotbalistů, kteří dokážou zorganizovat kvalitní taneční zábavu, s tombolou, občerstvením a samozřejmě kapelou.
30. dubna se každoročně koná na fotbalovém hřišti pálení čarodějnic. Sejde se zde skoro celá vesnice, abychom společně zabouchli dveře za přestálou zimou a uvítali nové jaro. Tradice pálení ohně je velmi dlouhá, dříve se vatra stavěla v malém lomu za rybníkem. Teď po několik let tuto akci velkoryse organizují místní Sokoli včetně přípravy gigantické vatry. Občerstvení je zajištěno včetně dobrého guláše a douzovaných párků. Atmosféru noci plné kouzel již tradičně od roku 1997 dokresluje svou hudbou country kapela Noví Kaskadéři (www.novi-kaskaderi.com). Není divu, že příbramské pálení čarodějnic si získalo proslulost i za hranicemi obce a sjíždějí se k nám návštěvníci ze širokého okolí.
Začátkem jara jsou vítáni na obecním úřadě noví občánci, kteří se v uplynulém roce narodili. Je to slavnostní obřad pro rodiče i občany, kteří se chtějí přijít podívat. Děti z příbramské školy zúčastněným zazpívají a zarecitují. Završením obřadu je zápis do památeční knihy a předání drobných upomínkových dárků.
Patronem Příbrami byl určen svatý Florián, proto se kolem 5.5. tradičně koná příbramská pouť. Pouťové veselí začíná v sobotu večer taneční zábavou v sále na návsi. V neděli dopoledne Sokoli, jako garanti celé akce, obejdou s kapelou vesnici a dům od domu každého zvou k účasti. Po oba dny jsou na návsi pro děti připraveny kolotoče, houpačky a střelnice. V neděli odpoledne hraje na návsi kapela k poslechu i k tanci. Za nepříznivého počasí se zábava přesouvá do sálu.
1.6. je den dětí. V Příbrami se slaví v nejbližší sobotu na fotbalovém hřišti. Dobrovolníci připravují dětem různé soutěže a hry. Někdy se konají přímo na hřišti, někdy se děti (menší i s rodiči) projdou po lesem značené trase. Na stanovištích plní děti úkoly, za které jsou sladce odměňovány. Potom spustí Sokoli na hřišti dětskou diskotéku a nabízejí bohaté občerstvení. Malí i velcí se na den dětí těší dlouho dopředu a po něm se dá dlouho vzpomínat na kupu zažité legrace.
Dům dětí a mládeže v Zastávce pořádá na příbramském rybníku Neckyádu. Teď už je řazena mezi pravidelné akce. Závodníci se připravují dlouho předem a pečlivě si střeží konstrukční tajemství svých neobvyklých plavidel. Neckyáda vypukne vždy v červnu a ten den jsou břehy rybníka plné zvědavých diváků. Na hladině soutěží v rychlosti a v uměleckém dojmu například dveře od chlívku, postel, bugatka, vor a vana. Dům dětí se stará o organizaci, hudbu, zajistí komentátora a případně další překvapivý doprovodný program. Nad bezpečností dětí na vodě bdí záchranáři v gumovém člunu. Vzhledem k tomu, že příbramský rybník je v okolí jedinou vhodnou vodní plochou, je tato akce výjimečná a hojně navštěvovaná.
Začátkem srpna Příbram žije jednu celou sobotu fotbalem. Koná se turnaj příbramských fotbalistů a tří dalších mužstev z okolních obcí. Na památku příbramského rodáka, sportovního nadšence, který za Druhé světové války zahynul v koncentračním táboře, nese turnaj jméno Memoriál Ladislava Pospíšila. Večer mají Sokoli ve zvyku výsledky probrat i s fanoušky u piva, vína a jiných nápojů a pochutin.
Přelom prázdnin se v Příbrami slaví rockovou taneční zábavou určenou především mládeži. Dostala název Letní noc a koná se na fotbalovém hřišti. Hrává na ní skupina Relax (www.relax-rock.cz), která si někdy zve i jiné kapely jako hosty. Výběr občerstvení je, jako na všech akcích pořádaných TJ Sokol, bohaté.
Příbramské hody jsou považovány za vrcholnou společenskou událost celého roku. Jejich tradice sahá do nepaměti, hodové veselí pořádaly naše prababičky a pradědečci a ti zvyky převzali zase od svých předků.
Připravit hody dá hodně práce. Musí se dohodnout příbramská mládež kdo s kým půjde za stárka a stárkovou, kdo bude dělat další kostýmované účastníky průvodu. Musí se poshánět kroje, víno, zajistit hudba, …
Hospodyňky doma plánují slavnostní jídla a začínají péct buchty a cukroví. Ve vybranou zářijovou sobotu je ve vesnici rušno. Mladí muži stavějí na návsi „máju“, děvčata se starají o výzdobu pentlemi a přípravu sálu. Malé májky ozdobí i domy děvčat – stárkových a významná místa a budovy v Příbrami.
Večer vypukne u Zahrádkářů veselá předhodová taneční zábava. Ale stárci na ní nesmí zapomenout, že brzy ráno musí být v dobré kondici. Děvčata a chlapci si oblečou kroje a s průvodem a hudbou zajdou do každého domu srdečně pozvat na „te naše hode“. Vybírají při tom dobrovolné příspěvky na kapelu a rozdávají voňavé snítky rozmarýny.
Odpoledne, po dobrém obědě, se ve 14 hodin na návsi začne znovu formovat průvod. Tentokrát ho vede rychtář s policajty, kteří se vezou na ozdobené bryčce s koňským potahem. Nejdřív vycházejí s průvodem diváků a kapelou jen chlapci – stárci. Přidávají se k nim všichni, kdo mají doma kroje a nejhezčí součástí průvodu bývají krojované děti.
Rychtář vyvede z domu stárkovou a předá ji stárkovi, se kterým tvoří pár. Ti spolu tančí sólo, následuje přípitek se zvedáním na ramena a další tancování a zpívání. Z domu vyjdou hostitelé a nabízejí všem účastníkům víno, kořalku, cukroví a slané chuťovky.
Do průvodu postupně přibývá krojovaných děvčat a po vyzvednutí poslední stárkové se průvod vydá na náves. Tady se podle zvyku čte tzv. právo, obsahující všemožné i nemožné příkazy a zákazy, kterými se mají stárci a stárkové v době hodů řídit. Je to ale současně škodolibá listina, která si všímá chování a zlozvyků občanů Příbrami a humorně je pranýřuje. Pak následuje taneční veselice, která trvá do nočních hodin, ke konci se většinou přesouvá do tepla – do sálu u Zahrádkářů.
Hody mají neopakovatelnou atmosféru, kterou si každoročně užívají domácí i návštěvníci.
Fandy automobilismu jistě zaujme, že přes Příbram vede trasa závodu rallye ze seriálu Česko-moravského poháru cestovních vozů (www.rallyesport.cz) . Po točitých silnicích Příbrami se jezdí rychlostní zkouška. Slavnostní start je na náměstí v Rosicích.
Na přelomu září a října je nejlepší čas zeptat se vinařů, jak to byl vlastně rok. Každý si to může na vlastní jazyk ochutnat na příbramském vinobraní. Víno je samozřejmě dovezeno z vinných krajů, ale oslava a veselí je stejné, jako by za Příbramí byly ty nejlepší vinice. Na stropě nad tanečním sále jsou pověšeny hrozny, které jsou hlídány policajty. Pokud je nějaký pár přichycen při loupeži, musí se nějakým způsobem vykoupit, nejlépe u baru.
Vínu se místní labužníci věnují i prostřednictvím dalších akcí. Tradicí se staly zájezdy do jihomoravských sklepů. Bez zmínky nesmí zůstat ani ochutnávka kvalitních vzorků vín spojená s poutavým komentářem odborníků, která se občas koná v sále na návsi.
Listopad je měsícem setkání příbramských seniorů. Odpoledne je pro ně nachystáno malé občerstvení, lidová krojovaná muzika, vzpomínání. Počáteční nervozitu a ostych brzy vystřídá zpěv s tanec. Účast na těchto akcích se může rovnat s účastí na jiných zábavách, slavnostech a tancovačkách v Příbrami.
Konají se zejména v zimní sezóně. Nejoblíbenějšími žánry jsou komedie, operety a muzikály. V minulém období Příbramáci shlédli například Veselou vdovu, Brouka v hlavě, My fair lady ze Zelňáku atd. Příbramáci ví, že divadelní kultura je kořením života.
Tradice společného uvítání začátku vánočních svátků byla založena v roce 2003. Od té doby každoročně stojí v prosinci před kaplí sv. Floriána vánoční stromek. Jeho první rozsvícení je slavnost, na které se schází příbramští občané, aby si popřáli hezké svátky. Vyslechnou starostova sváteční slova a nechají se pobavit vánočním pásmem, které připravují děti z příbramské školky a školy. K zahřátí se nabízí svařené víno a jako upomínku dostane každý nějaký malý dárek, například jeden rok to byl keramický zvoneček.
Příbram na Moravě 33, 664 84 Zastávka u Brna